Kontajnerové stojiská sú pred medveďmi lepšie zabezpečené ako minulé roky, uviedla inšpekcia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medveď hnedý
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Situácia s nezabezpečenými kontajnerovými stojiskami, do ktorých sa môžu dostať medvede, sa postupne zlepšuje. Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa organizácie Tamara Lesná.

Podľa Michala Haringa zo zásahového tímu pre medveďa hnedého, sú kontajnerové stojiská zabezpečené lepšie, ako po minulé roky, no napriek tomu ešte ostáva veľa stojísk, ktoré je potrebné zabezpečiť.

Plastový odpad sa musí očistiť

Podľa generálneho riaditeľa SIŽP Jána Jenča zákon definuje, že zabezpečený musí byť komunálny zmesový odpad a biologicky rozložiteľný kuchynský odpad. „Hoci zákon nevyžaduje, aby aj plastový odpad bol zabezpečený, prináša to svoje riziká. Niekedy nachádzame na území s výskytom medveďa hnedého rozhádzaný práve plastový odpad, pretože prázdne obaly často obsahujú zvyšky potravín, ktoré medveď cíti,“ povedal Jenčo.

Organizácie preto žiadajú ľudí, aby plastový odpad pred vyhodením očistili od zvyškov potravín, ktoré môžu byť pre medvede lákadlom.

Pokuty pre šesť obcí

SIŽP aj naďalej vykonáva kontroly zabezpečenia kontajnerových stojísk. V poslednom období udelila pre zistené nedostatky pokuty šiestim obciam, jednej inštitúcii, jednej súkromnej prevádzke a v správnom konaní rieši ďalšie dve samosprávy.

V súčasnosti už právoplatné pokuty SIŽP uložila obci Špania dolina (okres Banská Bystrica) vo výške 1 500 eur, v rovnakej hodnote aj Národnému endokrinologickému ústavu v Ľubochni (okres Ružomerok) a reštaurácii LuMia v obci Ľubochňa vo výške 1 200 eur.

Tisícové pokuty

Neprávoplatné pokuty za porušenie zákona o odpadoch uložila SIŽP obci Bystrá (okres Brezno) vo výške 2 500 eur, obci Mýto pod Ďumbierom (okres Brezno) vo výške 3 500 eur, obci Jarabá (okres Brezno) vo výške 1 500 eur, obci Štrba (okres Poprad) vo výške 1800 eur a obci Nová Lesná (okres Poprad) vo výške 2 200 eur.

Ďalšie dve rozhodnutia o pokutách pre mesto Vysoké Tatry (okres Poprad) a obec Štôla (okres Poprad) sú v správnom konaní.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján JenčoTamara Lesná
Firmy a inštitúcie LuMiSIŽP Slovenská inšpekcia životného prostredia