Farár v Rusovciach chystá slávnosť napriek zákazu, ohroziť môže vzácne a chránené vtáčie druhy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Drop fúzatý
CHVÚ Sysľovské polia sú jediným miestom na Slovensku, kde sa vyskytuje vzácny drop fúzatý. Foto: www.facebook.com

Farský úrad v bratislavskej mestskej časti Rusovce chystá na utorok 10. augusta slávnosť, ktorá môže ohroziť vzácne a chránené vtáčie druhy.

Slávnosť sa má totiž konať priamo v jadre chráneného vtáčieho územia (CHVÚ) Sysľovské polia. Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslal Michal Cákoci z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia SR.

Ochrana prírody podujatie zamietla

Podujatie pritom Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR) zamietla a na skutočnosť porušovania zákona o ochrane prírody farský úrad upozornila aj SIŽP.

„Miestny farár bol opakovane vyzvaný, aby rešpektoval platnú legislatívu a svojim konaním nenabádal k porušovaniu zákona o ochrane prírody a krajiny, ktoré najmä v tomto období vyvádzania mláďat dropa môže spôsobiť vážnu ujmu na životnom prostredí,“ uviedla SIŽP v tlačovej správe.

Hrozí im pokuta

Hromadný pohyb ľudí a hlasný hudobný doprovod v tomto citlivom období môže podľa inšpekcie významne ohroziť celkovú populáciu dropa na území Slovenska. Ľudí preto vyzýva, aby sa na slávnosti nezúčastnili.

Na deň konania slávnosti spolu s políciou a ŠOP SR chystá dôkladné kontroly vstupu do CHVÚ Sysľovské polia a pohybu osôb mimo turistického chodníka. V prípade porušenia zákona môže ľudí na mieste sankcionovať blokovou pokutou do výšky 300 eur.

Vyskytuje sa tu drop fúzatý

V prípade závažnejšieho porušenia zákona je možné fyzickej osobe v správnom konaní podľa zákona o ochrane prírody a krajiny uložiť pokutu až do výšky 9958,17 eur.

CHVÚ Sysľovské polia sú jediným miestom na Slovensku, kde sa vyskytuje vzácny drop fúzatý. Lokalita je tiež útočiskom husi bieločelej, husi siatinnej či sokola červenonohého. V júni 2020 prijala vláda program starostlivosti o toto chránené územie, ktorý má zlepšiť súčasný nepriaznivý stav týchto druhov, upresniť zásady využívania územia a určiť opatrenia na dosiahnutie dobrého stavu ich ochrany.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Cákoci
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSIŽP Slovenská inšpekcia životného prostrediaŠtátna ochrana prírody SR