Dravcom sa na Slovensku tento rok darí, po rokoch hlásia ochranári úspech a desiatky nových prírastkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Hniezdo dravcov
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Sokol kobcovitý nazývaný aj červenonohý patrí medzi ohrozené druhy. V roku 2012 nebol známy žiaden hniezdiaci pár, ani minulý rok nebol veľmi priaznivý. Našťastie sa sokol dočkal lepších podmienok a tento rok pribudlo 53 mláďat.

Jeden dobrý rok neznamená výhru

„V aktuálnom roku sme do databázy poznačili 17 párov – 16 si vybralo búdku, jeden dal prednosť hniezdu vrany popolavej. 15 párov hniezdilo úspešne (odchovali mláďatá). Zaznamenali sme najvyššiu priemernú hniezdnu úspešnosť od roku 2016. Čo sa týka celkového počtu mláďat 53, ide po roku 2019 o druhú najúspešnejšiu sezónu od roku 2004, odkedy sa evidujú výsledky systematického monitoringu. V rokoch 2020 a 2021 vyletelo iba 35 a 19 mláďat. Tieto čísla pekne dokumentujú fakt, že jeden dobrý rok ešte neznamená výhru. Smerodajný je viacročný trend a nevyhnutné sú systematické, odborné opatrenia s dlhodobým efektom,“ hovorí Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS).

Všetky mláďatá sa ochrancom dravcov podarilo označiť ornitologickými krúžkami, čo pomáha získať informácie o pohybe sokolov. Vďaka tomu im môžu zlepšiť životné podmienky.

Pribudnú nové hniezda a stromy

Poznatky najnovšie využívajú v projekte LIFE Steppe on border. Realizuje sa na Slovensku a v Maďarsku, finančne ho podporila aj Európska únia.

V území pribudnú nové hniezdne príležitosti v podobe búdok a približne 3 000 nových stromov či kríkov. Na projekte za slovenskú stranu spolupracuje mesto Bratislava, SOS/BirdLife Slovensko a Štátna ochrana prírody SR.

„Dôležitá otázka je návštevnosť a (ne)rešpektovanie usmernení z dôvodu ochrany predovšetkým sokola kobcovitého a dropa veľkého. Vyrušovanie hniezdiaceho, zimujúceho, či odpočívajúceho vtáctva je v súčasnosti problém, ktorý si vyžaduje riešenie. Projektový tím komunikuje so všetkými dotknutými skupinami a mestskými časťami pri tvorbe návrhu na zosúladenie záujmov všetkých strán,“ uzatvára Chavko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jozef Chavko
Firmy a inštitúcie Ochrana dravcov na SlovenskuŠtátna ochrana prírody SR