Ďalší vlk na území Tatranského národného parku sa stal obeťou pytliactva, na tele mal strelné zranenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zastrelený vlk, pytliactvo
Zastrelený vlk v Tatranskom národnom parku. Foto: www.facebook.com

Na území Tatranského národného parku (TANAP) opäť našli usmrteného vlka. Jeho telo objavili v katastri Starého Smokovca v pondelok, po prvotnej obhliadke boli na tele chráneného živočícha identifikované znaky po strelnom zranení. Informovala o tom v utorok Správa TANAPu na sociálnej sieti.

Za posledné dva mesiace ide druhý zaznamenaný prípad pytliactva v kompetenčnom území národného parku. V polovici januára našli zastreleného vlka aj v katastrálnom území obce Mengusovce pod Tatrami.

Objasnenie je veľmi komplikované

„Vlk dravý je celoročne chráneným živočíchom so stanovenou spoločenskou hodnotou tritisíc eur. V tomto prípade ide o výskyt jedinca v chránenom území, preto sa jeho spoločenská hodnota zvyšuje trojnásobne,“ upozornila Správa TANAPu.

Do skupiny celoročne chránených živočíchov bol vlk dravý zaradený vyhláškou Ministerstva životného prostredia SR v júni minulého roka.

Nelegálne usmrcovanie chránených živočíchov nie je podľa zoologičky Správy TANAPu Eriky Feriancovej ojedinelé.er

„Veľmi často sa s nelegálnym usmrcovaním stretávame v prípade vtáčích druhov, ako aj pri medveďovi hnedom. Objasnenie týchto prípadov je však často veľmi komplikované,“ poznamenala po objavení tela vlka v polovici januára.

Prirodzený sanitár lesa

Celoročná ochrana vlka platná od polovice minulého roka bola podľa Štátnej ochrany prírody SR významným krokom k záchrane tejto veľkej šelmy na území Slovenska.

Vlk podľa nej ako prirodzený „sanitár lesa“ pomáha napríklad znižovať škody na poľnohospodárskych kultúrach lovením raticovej zveri. Loví najmä chorú a oslabenú zver, ako aj diviačiu zver nakazenú aktuálne veľmi rozšíreným africkým morom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erika Feriancová
Firmy a inštitúcie Správa TANAPu