Bratislava pokračuje v riešení problému s diviakmi, strácajú plachosť a sú premnožené o stovky kusov

Diviak, sviňa divá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Problém premnoženia diviačej zveri rieši hlavné mesto spoločne s Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou a Mestskými lesmi v Bratislave.

Ako magistrát uvádza na sociálnej sieti, za poslednú poľovnú sezónu, od 1. marca 2022 do 28. februára 2023, odlovili 457 diviakov, čo je dvakrát viac ako v poľovnej sezóne v roku 2021. „A je to až o 300 kusov viac, ako v poľovnej sezóne v roku 2020,“ konštatuje mesto.

Diviaky strácajú plachosť

Podľa samosprávy ide o problém, ktorý rieši veľa európskych miest. „Bratislava je obkolesená lesmi, v ktorých majú diviaky dostatok potravy a žiadneho prirodzeného nepriateľa. Do intravilánu mesta ich lákajú opustené záhrady plné ovocia, vinohrady a smetné koše,“ vysvetľuje magistrát s tým, že diviaky strácajú plachosť a nevyplašia ich ani klaksóny a svetlomety áut.

Odchytové klietky

V intraviláne mesta je zakázané poľovať, preto odlov realizujú pomocou špeciálnych odchytových klietok. Tie boli osadené Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou v kritických lokalitách a sú manažované ich veterinármi.

Takto sa nám podarilo odchytiť až 50 kusov najproblémovejších diviakov,“ konštatuje mesto. Ako dodáva, manažment diviačej zveri pozostáva aj z nových posedov, organizovania spoločných poľovačiek, ale aj osadenia gravitačných zámkov, ktorými OLO zabezpečilo 27 smetných nádob v kritických lokalitách.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Mestské lesy BratislavaOdvoz a likvidácia odpadu a. s.Regionálna veterinárna a potravinová správa SR