Bíreš oznámil dobrú správu, Európska komisia Slovensku zásadne znížila finančný trest za kauzu Dobytkár

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 1. schôdze
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš. Foto: SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Končiaci minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jozef Bíreš pred svojím odchodom z funkcie oznámil pre Slovensko dobrú správu, ktorá sa týka aj kauzy Dobytkár.

Zníženie korekcie eurofondov

Európska komisia Slovensku potvrdila zníženie korekcie eurofondov za minulé obdobie z 25 percent na 14,76 percenta. Podľa šéfa rezortu to znamená, že za obdobie, keď vznikla kauza Dobytkár, nakoniec zaplatíme zo štátneho rozpočtu len 13 miliónov eur.

„Ak by zostala pôvodná výška korekcie 25 percent na všetky platby, či už z nového alebo predošlého obdobia, štátny rozpočet by to stálo 250 miliónov eur. Túto hrozbu sa nám podarilo definitívne odvrátiť,“ zdôraznil minister úradníckej vlády.

Vyplácanie platieb pôdohospodárom

Slovensko podľa neho zároveň obdržalo záverečnú správu, ktorá konštatuje, že Pôdohospodárska platobná agentúra spĺňa štandardy a požiadavky Európskej komisie.

Ide teda o definitívne potvrdenie trvalej akreditácie platobnej agentúry. Platobná agentúra sa tak môže naplno venovať svojej hlavnej činnosti, ktorou je vyplácanie platieb pôdohospodárom,“ dodal Bíreš.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Bíreš
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)PPA Pôdohospodárska platobná agentúra