Vlčanovo ministerstvo nezatvára oči pred korupciou, všetky kauzy analyzuje

Samuel Vlčan
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR tvrdí, že v žiadnom prípade nezatvára oči pred korupciou a všetky kauzy a konania orgánov činných v trestnom konaní na národnej i európskej úrovni analyzuje.

Hospodárenie s financiami

Keď identifikuje možnú protispoločenskú činnosť, okamžite nastaví nové procesy na zníženie a elimináciu rizika, ktoré následne zavádza priamo na ministerstve, rovnako ako aj v organizáciách v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Informovalo o tom v tlačovej správe Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Ministerstvo po zistení nedostatkov s hospodárením a finančnou situáciou štátneho podniku začalo s okamžitým ozdravným procesom, napríklad v organizácii Agrokomplex Národné výstavisko. Taktiež aj v štátnom podniku Hydromeliorácie, kde minister Samuel Vlčan rozhodol o zmene vedenia podniku, ktoré už pripravilo novú koncepciu závlahových systémov zohľadňujúcich prístupy, ktoré súvisia s adaptáciou krajiny na zmeny klímy.

Nehospodárnosť pri nakladaní s majetkom v minulosti vykazoval aj Lesohospodársky podnik Ulič, štátny podnik. Na začiatku roka sa za aktívnej účasti vedenia Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu podarilo v spolupráci s OČTK ukončiť nelegálnu činnosť medzinárodnej organizácie, ktorá súvisela s vydávaním falošných fytocertifikátov.

Inšpekcie v podnikoch

Slovenská lesnícko-drevárska inšpekcia vykonala v tomto roku viac ako tisíc kontrol prepravcov. Zistila, že v 246 prípadoch nemali doklady na prepravu a výrobu z dreva a všetky náležitosti podľa zákona o dreve.

Inšpekcia vykonala aj dozor u 72 hospodárskych subjektov hospodáriacich na lesných pozemkoch, u 6 hospodárskych dovozcoch a u ďalších 6 subjektov, ktoré vykonali výrub na nelesných pozemkoch. Inšpekcia v roku 2022 udelila pokuty vo výške viac ako 142-tisíc eur za jednotlivé porušenia zákona o dreve v priestupkovom a správnom konaní.

Taktiež udelila na základe zrealizovaných dozorov tri pokuty v celkovej výške 25-tisíc eur za rozsah 1 447 metrov kubických dreva.

V Pôdohospodárskej platobnej agentúre registruje agrorezort nižší počet konaní a dožiadaní zo strany OČTK oproti rokom 2020 a 2021.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Samuel Vlčan
Firmy a inštitúcie Lesohospodársky podnik UličMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SROČTK orgány činné v trestnom konaníPPA Pôdohospodárska platobná agentúraSlovenská lesnícko-drevárska inšpekciaÚKSÚP Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky