Naši občania nie sú v bezpečí v digitálnom svete, podľa Danka je digitalizácia výzvou pre Úniu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Danko, Vyšehradská štvorka
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko počas brífingu po rokovaní predsedov parlamentov krajín V4 na Bratislavskom hrade. Bratislava, 15. november 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 15. novembra (WebNoviny.sk) – Predseda slovenského parlamentu Andrej Danko považuje za jednu z najväčších výziev pre Európsku úniu digitalizáciu a s ňou spojenú ochranu dát používateľov internetu. Uviedol to počas vyhlásenia po rokovaní so zástupcami parlamentov Česka, Poľska, Maďarska, Francúzska a Nemecka.

Ďalšími témami boli možná spoločná armáda EÚ, o ktorej počas svojho vystúpenia v pléne európskeho parlamentu hovorila aj nemecká kancelárka Angela Merkel a jej zástancom je aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Šéfovia parlamentov sa dotkli aj nadchádzajúcich volieb do Európskeho parlamentu (koniec mája 2019) a reformy EÚ.

Európska únia potrebuje reformu

Cieľom štvrtkového stretnutia bolo prelomiť nedôveru niektorých štátov ku krajinám Visegrádskej štvorky a zlepšiť vzťah tohto zoskupenia s regionálnymi mocnosťami, povedal Danko. V otvorenej a priateľskej diskusii chce pokračovať aj s predstaviteľmi baltických štátov a štátov Beneluxu.

„Nikto nepochybuje, že Európska únia potrebuje reformu,“ povedal Danko a dodal, že všetci zúčastnení si želajú, aby mala Únia po májových eurovoľbách silných lídrov. Strategickou otázkou je stále podľa neho bezpečnosť, ale nielen v súvislosti s migráciou, ale aj bezpečnosť na internete. Hovorili teda nielen o možnej spoločnej armáde, ale aj o možnej európskej dani pre internetových gigantov ako Google či Facebook.

„Naši občania nie sú v bezpečí v digitálnom svete. Nemáme pod kontrolou ochranu dát a informácií v digitálnom svete. Veľkou výzvou pre našu spoločnosť je stanoviť pravidlá,“ dodal Danko. To potvrdil aj francúzsky zástupca Richard Ferrand, ktorý medzi výzvy, ktorým EÚ čelí, zaradil aj otázky spojené so životným prostredím.

Prekonávanie rozdielov

Predseda českého senátu Radek Vondráček vyhlásil, že netreba hľadať to, čo nás rozdeľuje, ale spája, čo presadzuje aj šéf nemeckého Bundestagu a dlhoročný nemecký politik Wolfgang Schauble.

„Štáty Európskej únie sa musia usilovať o prekonávanie rozdielov. Je veľmi dôležité, aby sme všetci nadobudli presvedčenie, že najväčším úspechom EÚ je prekonanie rozdelenia európskeho kontinentu,“ povedal Schauble.

Podľa Vondráčka len jednotná Európa môže byť silná Európa. V otázke bezpečnosti sa prihovoril za dôslednú ochranu vonkajších hraníc EÚ a povedal, že migrácia je globálny problém, ktorému musíme čeliť spoločne.

To, že Európa nie je problém, ale riešenie, potvrdili všetci zúčastnení, podľa ktorých EÚ potrebuje rovnováhu a musí sa pokúsiť spoločne riešiť globálne výzvy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoEmmanuel MacronRadek VondráčekWolfgang Schäuble
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná stranaV4 Vyšehradská štvorka