ŽOS Zvolen opraví rušne pre českého dopravcu za 65 miliónov korún

|
Foto: ŽOS Zvolen

Na základe dvoch zmlúv opravia vo Zvolene 21 spaľovacích motorov hnacích dráhových vozidiel

Zvolenské Železničné opravovne a strojárne (ŽOS) uzavreli dve zmluvy s českým partnerom ČD Cargo. Na ich základe opravia 11 spaľovacích motorov hnacích dráhových vozidiel radu 750 a 10 spaľovacích motorov radu 742 v rôznych rozsahoch opráv.

Zmluvy v súhrnnej výške 65 miliónov českých korún budú realizované v tomto a v budúcom roku. Zvolenská spoločnosť získala zákazku na opravu rušňov na základe ukončených výberových konaní z minulého roka.

Teší nás, že sme pre mnohých zahraničných klientov obchodným stabilným partnerom. Prevažná časť našich výkonov smeruje práve mimo Slovenska a považujeme to za skvelé zúročenie dlhodobých skúseností s opravami spaľovacích motorov, ako aj s opravami hnacích dráhových vozidiel radu 750,“ povedal generálny riaditeľ ŽOS Zvolen Peter Rešetár.

Zos_zv_750.jpg
Foto: ŽOS Zvolen

Prvé motory sú už vo Zvolene

Zvolenská ŽOS-ka bola v minulosti výhradným opravcom spaľovacích motorov vyrobených v bývalom Československu. V minulom roku spoločnosť realizovala opravy aj do Azerbajdžanu a Poľska.

Aktuálne sa už vo Zvolene nachádza päť českých spaľovacích motorov. Dva už absolvovali komisionálnu prehliadku. Tieto motory pochádzajú z SOKV České Budějovice a OKV Břeclav.

V budúcnosti budú do ŽOS Zvolen pristavované spaľovacie motory už ako súčasť HDV radu 742, kde sa bude vykonávať zábeh, oživenie a funkčné skúšky vozidla.

O ŽOS Zvolen

ŽOS Zvolen, a. s., opravuje motorové a elektrické rušne a vlakové jednotky takmer 25 rokov. Spoločnosť vznikla v roku 1994 na základe vyše storočnej tradície železničných dielní z roku 1872, v súčasnosti zamestnáva približne 440 ľudí. Výrobný program je zameraný na široký sortiment opráv, modernizácií, rekonštrukcií a revízií motorových vozňov, elektrických rušňov a osobných vozňov. Výraznú časť vývozného portfólia tvoria subdodávky komponentov pre zahraničných výrobcov koľajových vozidiel. Základné imanie spoločnosti je 11,9 mil. eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom