Železničná spoločnosť Cargo zvýši od júla platy všetkým zamestnancom

Foreman control loading Containers box from Cargo freight ship by tablet,Freight shipping containers at the docks,Large container shipping at shipping yard main transportation of cargo container.
Foto: ilustračné, Getty images

Zamestnancov Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia (ZSSK Cargo) čaká zvýšenie platov. Od júla tohto roku si každý z nich prilepší o 150 eur. Priemerná mzda v spoločnosti je síce 1 200 eur, nízkopríjmové profesie však zarábajú okolo 700 až 800 eur mesačne.

Najmä v bratislavskom kraji tak má firma problém prilákať nových zamestnancov, preto sa s odborármi dohodli na skokovom náraste platov.

Historicky najvyšší nárast platov

Nízkopríjmové skupiny, ktoré zarábajú 700-800 eur mesačne, to majú dnes pri stúpajúcich cenách veľmi ťažké, aby pokryli svoje životné náklady. Uvedomujeme si, že platy musíme zvýšiť, spravili sme to aj v roku 2022, ale nestačilo to. S odborármi sme sa zhodli, že od júla 2023 zvýšime plat o 150 eur pre každého zamestnanca. Je to historicky najvyšší nárast, aký firma kedy urobila, ide o 10 miliónov ročne v nákladoch,“ povedal generálny riaditeľ ZSSK Cargo Roman Gono.

Ako doplnil, spoločnosť sa nevyhne zvyšovaniu cien. Bez ich úpravy by sa totiž v roku 2023 prepadla do straty. Môže za to najmä cena elektriny. Kým v roku 2022 za ňu zaplatili asi 30 mil. eur, teraz očakávajú nárast zhruba o 20 mil. eur.

Zastropovanie cien elektriny im nepomôže

Štátom ohlásené zastropovanie nám vôbec nepomôže. Cena sa zastropuje na 199 € za kilowathodinu a všetko, čo je nad túto sumu, sa bude kompenzovať do 80 %, ale zároveň je povedané, že kompenzácia bude maximálne do výšky 100-tisíc eur na mesiac. Pri mesačných nákladoch na elektrinu 3 mil. eur je to absolútne zanedbateľné,“ uzavrel Gono.

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s. je jednou z dvoch novozaložených nástupníckych spoločností, ktoré vznikli 1. januára 2005 rozdelením pôvodného operátora v osobnej a nákladnej železničnej doprave, Železničnej spoločnosti, a.s. Svojou činnosťou nadväzuje viac ako 180-ročnú históriu železníc na Slovensku. Jej zakladateľom a stopercentným akcionárom je Slovenská republika, v mene ktorej koná Ministerstvo dopravy SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roman Gono
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRŽelezničnú spoločnosť Cargo Slovakia (ZSSK CARGO)ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko