Zdĺhavý tender na výstavbu časti R2 pri Košiciach sa blíži k záveru, ale ešte ho môžu predlžiť námietky

Národná Národná diaľničná spoločnosť má v pláne spolupracovať s vysokými školami diaľničná spoločnosť
Foto: ilustračné, SITA/Peter Rusko.

Súťaž na zhotoviteľa druhej časti úseku rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany sa blíži k záveru. Je už najvyšší čas, pretože Národná diaľničná spoločnosť (NDS) ju vyhlásila ešte v decembri 2018.

Pod dva a pol ročné trvanie tendra sa podpísali opakované námietky. Najprv proti súťažným podmienkam a tiež proti vylúčeniu, ako aj odvolanie neúspešného uchádzača.

Najlacnejšiu ponuku vylúčili

Ponuky v súťaži s predpokladanou hodnotou zákazky 138 miliónov eur bez DPH predložilo pôvodne sedem uchádzačov, pričom tri boli vylúčené. Najnižšiu cenu navrhlo taliansko-slovenské združenie v zložení INC, Cesty SK a Cedis, a to 123,6 milióna eur bez DPH. NDS však tohto uchádzača vlani v septembri vylúčila.

Komisia na vyhodnotenie ponúk to podľa rozhodnutia Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) zdôvodnila tým, že uchádzač nepredložil po žiadosti doklady nahradené jednotným európskym dokumentom v určenej lehote, preto nemohla vyhodnotiť splnenie podmienok účasti pre kľúčového odborníka stavbyvedúci na cesty.

Úsek R2 by tak mala postaviť skupina firiem Eurovia SK a Eurovia CZ s druhou cenovou ponukou 132,6 milióna eur bez DPH. NDS vyhodnotila ešte ponuky ďalších troch uchádzačov, ktorých nevylúčila.

Spoločnosti Hochtief SK, SMS a Tubau navrhli cenu 132,9 milióna eur, Colas Slovakia a Váhostav – SK takmer 139 miliónov eur a Skanska SK a Skanska 140,6 milióna eur bez DPH.

Polaček: Neúspešný uchádzač sa odvolal

Tender by však ešte mohli predĺžiť námietky voči vyhodnoteniu ponúk. „Dostali sme informáciu, že na plánovanom druhom úseku R2 nie je možné uzavrieť verejnú súťaž a voči jej výsledkom sa odvolal neúspešný uchádzač,“ prezradil portálu NašaDoprava.sk primátor Košíc Jaroslav Polaček.

Hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková reaguje, že ich snahou je vždy ukončiť verejné súťaže čo najskôr, no nemôžu uchádzačom zabrániť prípadnému uplatneniu revíznych postupov podľa zákona o verejnom obstarávaní.

„Akonáhle bude verejné obstarávanie ukončené, NDS pristúpi k podpisu zmluvy s úspešným uchádzačom. Začiatok stavebných prác je plánovaný tento rok,“ poznamenala Žgravčáková s tým, že výstavba tohto úseku R2 by mala trvať tri roky.

NDS pri vyhlásení súťaže plánovala stavebné práce financovať s využitím eurofondov v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020. Ten však už skončil a prostriedky z neho je možné dočerpať len do konca roku 2023.

Príprava prvej časti úseku

Diaľničiari pripravujú aj súťaž na výstavbu prvej časti úseku R2 pri Košiciach v dĺžke takmer sedem kilometrov. Momentálne trvá preberanie dokumentácie na ponuku spolu s dokumentáciou na realizáciu stavby. Následne ju posúdi Útvar hodnoty za peniaze na ministerstve financií a bude zabezpečené stavebné povolenie.

„Obidva úseky R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany budú po uvedení do prevádzky spolu s diaľnicou D1 vytvárať juhovýchodný obchvat mesta Košice. R2 zabezpečí napojenie na diaľnicu D1 a rýchlostnú cestu R4 Košice – Milhosť,“ priblížila Žgravčáková.

Zároveň podľa nej odľahčí Košice o tranzitnú dopravu, prinesie vyšší komfort z jazdy, zvýši plynulosť, rýchlosť a bezpečnosť premávky. Tiež zníži nehodovosť a zlepší kvalitu životného prostredia.

Tranzit mimo mestský okruh

Úseky R2 pri Košiciach podľa generálneho riaditeľa Výskumného ústavu dopravného Ľubomíra Palčáka majú potenciál previesť tranzitnú dopravu mimo aktuálny mestský okruh ciest I/16 a I/20 slúžiaci primárne pre vnútornú a zdrojovú, respektíve cieľovú dopravu.

„Z hľadiska vedenia tranzitných smerov ide o prevedenie dopravnej záťaže v smere západ – východ, juh – východ a juh – sever s prepojením na existujúcu cestnú sieť I. triedy č. 16 a 19 a prevádzkovaný úsek R4 Košice – Milhosť v smere na Maďarsko a diaľnicu D1 v smere na Prešov s pokračovaním na hraničný priechod Vyšný Komárnik s Poľskom,“ informoval Palčák portál NašaDoprava.sk.

Nemenej významné je podľa experta aj odľahčenie o diaľkový tranzit prichádzajúci z Ukrajiny cez hraničný priechod Vyšné Nemecké a smerujúci na západ.

Po sprevádzkovaní uvedených úsekov R2 podľa odhadov klesne intenzita dopravy na cestách I. triedy, po ktorých v súčasnosti vedú medzinárodné dopravné koridory, o 8-tisíc až 12-tisíc vozidiel denne s vysokým potenciálom rastu po dobudovaní ďalších úsekov R4 od Prešova v smere na Poľsko.

„Obidva stavebné úseky R2 sú súčasťou súhrnnej transeurópskej dopravnej siete TEN-T a druhý úsek aj súčasťou transeurópskych magistrál TEM a hlavnej tranzitnej trasy Via Carpatia spájajúcej Baltické a Egejské more,“ dodal Palčák.

Ľubomír Palčák
Generálny riaditeľ Výskumného ústavu dopravného Ľubomír Palčák. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Uzavrie sa obchvat Košíc

Riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondrej Matej potvrdzuje, že po dokončení oboch úsekov R2 sa uzavrie obchvat Košíc. Tranzitné prepojenie R2, R4 a D1 výrazne zlepší dopravu v Košiciach a okolí pre denne dochádzajúcich do práce do Košíc a späť.

„Očakávam, že sa tento rok rozbehne výstavba druhého úseku R2, vďaka čomu sa prepojí D1 a R4 v smere sever – juh. Už len tento úsek výrazne odľahčí dopravu na takzvanom vnútornom okruhu Košíc,“ povedal Matej.

Potrebné je podľa neho nájsť zdroje na financovanie plánovanej prvej časti úseku R2. Odborník predpokladá, že druhá časť R2 by mohla byť odovzdaná do užívania v roku 2025 a prvá časť do roku 2027.

Vplyv na rozvoj kraja

Stavbu R2 považuje za veľmi dôležitú pre svoj ďalší rozvoj Košický samosprávny kraj (KSK). Jej dobudovanie podľa župana Rastislava Trnku pozitívne ovplyvní ekonomický rast kraja, vrátane rozvoja malého a stredného podnikania, vedy a výskumu, technológií a priemyselných parkov.

„Zároveň po dobudovaní stiahne prevažnú časť tranzitnej dopravy, čím odľahčí dopravnú situáciu v meste Košice,“ uviedol Trnka.

Príprava prvej časti R2 pre prehodnotenie technického riešenia bude podľa KSK trvať dlhšie. Stavebné povolenie na druhú časť R2 vydalo ministerstvo dopravy a výstavby ešte pred rokom. Košický kraj priebežne aj v tejto veci komunikuje s NDS a s ministerstvom dopravy.

„V prípade potreby budeme nápomocní v záujme urýchlenia procesu prípravy. Na realizáciu stavby čakáme dlho, avšak tiež si uvedomujeme, že pre úspešnú realizáciu je nesmierne dôležitá kvalitná príprava,“ podotkol Trnka.

Ako upozornil, v Košickom kraji je najmenej diaľnic a rýchlostných ciest spomedzi všetkých krajov, preto je je každý kilometer nadradenej cestnej infraštruktúry pre rozvoj ich kraja veľkým prínosom.

Rastislav Trnka
Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Foto: SITA/Jakub Julény

Strategická investícia

Z pohľadu obyvateľov Košíc a nedávno schváleného harmonogramu výstavby diaľnic a rýchlostných ciest je podľa primátora mesta asi najdôležitejší práve juhovýchodný obchvat Košíc od Šace cez Hanisku až po Košické Oľšany. O úseku R2 pravidelne diskutujú aj s vedením rezortu dopravy a NDS.

Ako spresnil, podľa najnovších vyjadrení ministra dopravy by sa zmluva s víťaznou spoločnosťou mohla podpisovať niekedy v septembri 2021. „Verím, že ešte v tomto roku sa tam objavia stavebné mechanizmy,“ doplnil.

Celý úsek R2 je podľa primátora pre Košice strategickou dopravnou investíciou. S už vybudovaným úsekom D1 Bidovce – Budimír pomôže znížiť najmä množstvo tranzitnej dopravy od Prešova, Michaloviec, Rožňavy alebo maďarských hraníc. Vodiči zároveň nebudú musieť absolvovať stúpanie na Zelený dvor alebo na Košickú Novú Ves.

„Predpokladáme, že na najviac vyťažených križovatkách ako je výjazd zo sídliska Ťahanovce – Prešovská, Prešovská – Sečovská a pri moste VSS sa najmä počas špičky zmenšia kolóny,“ očakáva Polaček.

Prinesie to podľa neho aj zvýšenie plynulosti a odľahčenie dopravy v meste. Dobudovanie celého juhovýchodného obchvatu Košíc z hľadiska tranzitnej dopravy zlepší aj dopravné napojenie na letisko, respektíve priemyselný a logistický park v jeho blízkosti a U.S. Steel.

Potrebný ďalší úsek

K tomu však bude potrebné začať aj s výstavbou ďalšieho úseku R2 medzi Šacou a Haniskou, Šebastovcami, kde prebieha majetkovoprávne vysporiadanie. „Dúfam, že s jeho výstavbou sa začne skôr, ako je to teraz naplánované,“ dodáva Polaček.

Pomôže to podľa neho aj cyklistom v meste, pretože vznikne priestor pre cyklocestu medzi Moldavskou ulicou a U.S. Steel. Košice si podľa primátora zaslúžia kvalitnú dopravnú infraštruktúru, ktorej budovanie a modernizácia nebola pre predošlé vlády prioritou.

„Z doterajších rozhovorov k tejto téme s predstaviteľmi súčasnej vlády, ako aj s novým vedením NDS, mám dobrý pocit,“ hovorí Polaček. S ministrom dopravy a vedením diaľničiarov rokoval naposledy v máji v Bratislave.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva ŽgravčákováJaroslav PolačekĽubomír PalčákOndrej MatejRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie CedisCesty SKColas SlovakiaEurovia CZEurovia SKHochtief SKInc.Inštitút pre dopravu a hospodárstvoNárodná diaľničná spoločnosť (NDS)SkanskaSkanska SKSMSTubauÚVO Úrad pre verejné obstarávanieVáhostav - SKVýskumný ústav dopravný