Top 13 užitočných rád pri používaní novej 365-dňovej diaľničnej e-známky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) na svojom facebookovom profile zverejnila zopár užitočných rád pre motoristov, ktorí si plánujú zakúpiť elektronickú diaľničnú známku. Vodiči majú na výber z dvoch variantov známok, obe sú v platnosti od 1. februára tohto roka.

Po novom platí už aj nová 365-dňová diaľničná známka (eDZ). Teda známka, ktorú ak si vodič zakúpi napríklad v auguste tohto roka, vyprší až v auguste budúceho roka. Vodiči už teda nebudú striktne viazaní januárovým termínom platnosti, ako to bolo v minulosti.

Samozrejme, k dispozícii aj naďalej ostávajú eDZ platné pre rok 2020, ktorých platnosť vyprší na konci januára 2021.  

Zopár užitočných rád a tipov:

1. Platnosť 365-dňovej e-známky

Nový typ diaľničnej známky, ktorý je už v ponuke, bude platiť 365-dní od dátumu, kedy si ju vodič zakúpi. A to vrátane dňa, kedy za známku zaplatil.

Cena sa pritom nemení, vodič zaplatí 50 eur, teda rovnako, ako kúpe za eDZ platnej na rok 2020. Pre známku na prípojné vozidlá platia tie isté pravidlá.

2. Povinnosť zadať EČV dvakrát

NDS pri nákupe elektronickej diaľničnej známky urobila menšiu zmenu. Po novom je potrebné zadať evidenčné číslo vozidla dvakrát. Toto opatrenie má znížiť počet reklamácii z dôvodu zadania chybného čísla.

Takýmto spôsobom sa NDS snaží predchádzať zbytočným reklamáciám zo strany motoristov, ktorí v tomto kroku pochybili. Pri opakovanom zadávaní je tak menšia pravdepodobnosť omylu. Diaľničiari uviedli, že v rámci tohto opatrenia vychádzali zo samotných požiadaviek motoristov.

3. Zadali ste chybné EČV?

NDS radí motoristom, ktorí si e-známku zakúpili na čerpacej stanici, aby si poriadne skontrolovali doklad o úhrade. Do 15 minút od jej zakúpenia môžu pracovníci pumpy evidenčné číslo opraviť.

V prípade, že si motoristi zakúpili známku cez internet a aj napriek opakovanému zadávaniu pochybili, musia o opravu požiadať prostredníctvom formuláru, ktorý nájdu na stránke eznamka.sk.

4. Pri kúpe e-známky sa zadáva krajina registrácie

Pri zadávaní EČV je potrebné zadať aj krajinu, v ktorej je auto registrované. Teda, ak má auto slovenské značky, krajinou registrácie je Slovenská republika.

V prípade, že je vozidlo prihlásené v Čechách, krajinou registrácie je Česká republika. Ak motorista pochybí, platia rovnaké pravidlá ako pri zadaní chybného evidenčného čísla na Slovensku.

5. Zmenili ste EČV?

V prípade, že došlo k zmene evidenčného čísla či už z dôvodu zmeny bydliska alebo straty či krádeže poznávacích značiek, je možné požiadať o prepis známky na nové značky.

Na stránke eznamka.sk stačí vyplniť formulár a požiadať o zmenu v evidencii z pôvodného EČV na nové. NDS uvádza, že prepis prebehne maximálne v priebehu jedného dňa.

6. Nechajte sa upozorniť, že končí platnosť e-známky

Pri zakúpení e-známky je možné zadať buď svoje telefónne číslo alebo e-mailovú adresu a nechať sa upozorniť na blížiaci sa koniec platnosti.

Takéto upozornenie príde každému motoristovi 3 dni pred jej uplynutím. NDS to sa obzvlášť odporúča vodičom, ktorí si zakúpa 365-dňovú diaľničnú známku.

Ak sa však motoristi rozhodnú neuvádzať svoje kontaktné údaje, kedykoľvek počas roku si môžu svoju platnosť overiť na webovej stránke. Jediné čo budú musieť zadať, je EČV a krajina registrácie.

7. Duplikát dokladu je zicher

Tí, ktorí elektronickému systému na 100 % nedôverujú, alebo doklad potrebujú pre účtovné potreby, si môžu nechať zaslať duplikát dokladu o zaplatí e-známky.

NDS taktiež odporúča, aby motoristi do popisu uviedli, kde si eDZ zakúpili, v akom termíne a ako prílohu pripojili aj kópiu technického preukazu.

8. Ako sa oslobodiť od platenia eDZ?

Podľa zákona sú od platenia diaľničných známok oslobodené osoby, ktoré sú držiteľmi parkovacieho preukazu ŤZP.

Aby sa vyhli zbytočným opletačkám s políciou, je potrebné na stránke podať žiadosť o oslobodenie vozidla od diaľničných poplatkov.

Ak chcú bezplatne využívať spoplatnené úseky, vodiči musia obdržať schválenie žiadosti, ktorá im bude doručená do mailovej schránky.

9. O oslobodenie úhrady stačí požiadať iba raz

Osobám, ktoré sú držiteľmi preukazu ŤZP stačí, ak o oslobodenie od diaľničných poplatkov požiadajú a zaregistrujú sa iba raz. Odpadá im tak každoročná povinnosť so zasielaním žiadosti.

Ak je už vozidlo zaregistrované ako oslobodené od úhrady cez portál eznamka.sk, oslobodenie po vypršanie platnosti dokladov. NDS zdôrazňuje, že je veľmi dôležité riadne zaregistrovať EČV ako oslobodené od úhrady eDZ.

10. Oslobodenie od diaľničných poplatkov na území EÚ

V tomto prípade, by mali ŤZP osoby spozornieť. Oslobodenie od platenia diaľničných poplatkov platí iba na území Slovenskej republiky.

Preto ak sa chystajú držitelia preukazu cestovať, určite by si diaľničné známky mali v ostatných krajinách zakúpiť. Diaľničiari upozorňujú na to, že Európsky parkovací preukaz ŤZP platí pre parkovanie na miestach k tomu určených.

11. Mapa spoplatnených úsekov

Pre lepšiu orientáciu vodičov NDS na stránke eznamka.sk v sekcii „Elektronická diaľničná známka“ zverejnila podrobnú mapu spoplatnených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest.

Spoplatnené úseky diaľničnou známkou
Spoplatnené úseky diaľničnou známkou Foto: NDS

12. Jazdili ste po diaľnici bez známky?

V prípade, že motorista z akýchkoľvek dôvodov využil spoplatnené úseky bez diaľničnej známky, môže sa vyhnúť plateniu mastnej pokuty.

NDS radí, že ak už sa takýto prehrešok stal, vodiča pred pokutou zachráni iba zakúpenie si známky maximálne do polnoci daného dňa. Ďalej však upozorňuje, že povinnosťou každého vodiča je mať zakúpenú eDZ ešte pred jazdou po diaľnici.

13. Dostali ste neoprávnene pokutu?

Ak si vodič vo svojej schránke našiel pokutu, o ktorej si myslí, že mu bola uložená neoprávnene, NDS odkazuje, že so sťažnosťami sa majú motoristi obrátiť na okresný úrad.

Svoju námietku môžu vodiči vzniesť najneskôr do 15 dní od jej doručenia. V kompetencii diaľničiarov totiž nie je výber a ani samotné riešenie uložených pokút.

Okrem ročnej diaľničnej známky si môžu motoristi zakúpiť iba 10-dňovú e-známku za 10 eur a 30-dňovú za 14 eur. Platnosť elektronickej diaľničnej známky je 10 alebo 30 dní vrátane určeného dňa.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť