Technický stav tratí na Slovensku je zlý, prechodné obmedzenia rýchlosti vlakov budú pretrvávať

ŽSR, trať

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) podľa výsledkov diagnostiky železničných tratí a stavieb v roku 2023 nepredpokladajú zavádzanie rozsiahlych obmedzení v ich prevádzke. Naďalej však budú pretrvávať prechodné obmedzenia traťovej rýchlosti dlhodobého charakteru.

Obmedzenia spôsobuje zlý stav trate

Naďalej budú zavedené trvalé obmedzenia traťovej rýchlosti z dôvodu zlého celkového technického stavu trate. Odstránenie uvedených obmedzení, prechodných a trvalých, je možné len rozsiahlou investičnou činnosťou so zabezpečenými finančnými prostriedkami. Do úvahy musíme tiež brať potrebný čas na predrealizačnú prípravu a samotnú realizáciu,“ uviedla pre agentúru SITA riaditeľka odboru komunikácie a marketingu ŽSR Ria Feik Achbergerová.

Trvalé zlepšenie vedia dosiahnuť

Pravdepodobne bude tiež pokračovať nepriaznivý trend zavádzania prechodného obmedzenia traťovej rýchlosti z dôvodu defektoskopických chýb výhybkových súčiastok, a to aj na modernizovaných úsekoch železničných koridorov.

Nedá sa vylúčiť vznik obmedzení z dôvodu ďalších rôznych chýb na zariadeniach železničných tratí a stavieb s ohľadom na ich vek a deficit údržby,“ priblížila komunikačná šéfka železníc.

Trvalé zlepšenie tohto stavu vieme dosiahnuť, ale je potrebné začať s realizáciou komplexných rekonštrukcií minimálne v rozsahu jednoduchej reprodukcie vo výrazne väčších objemoch a návrat k cykličnosti hlavných opravných prác medzi dvomi rekonštrukciami,“ dodala Feik Achbergerová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ria Feik Achbergerová
Firmy a inštitúcie Železnice Slovenskej republiky (ŽSR)