Slovensko od decembra spúšťa Datalink, pokročilý systém dátového spojenia v leteckej doprave

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lietadlo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Od decembra tohto roku budú môcť aj lietadlá prelietavajúce slovenským vzdušným priestorom využívať Datalink. Ide o pokročilý systém dátového spojenia v leteckej doprave, ktorý slúži na zasielanie informácií medzi lietadlom a riadiacim letovej prevádzky a dopĺňa tradičnú hlasovú komunikáciu medzi pilotnou kabínou a strediskami riadenia letovej prevádzky.

„Tento systém pomôže zvýšiť kapacitu letovej prevádzky a aj jej bezpečnosť. Zamestnanci Letových prevádzkových služieb SR (LPS SR) majú mimoriadne náročné a zodpovedné povolanie a preto každé zlepšenie, ktoré im uľahčí prácu, vítam,“ povedal minister dopravy a výstavby Andrej Doležal. Slovensko zavedením Datalinku naplní nariadenie Európskej komisie z roku 2009.

S jeho nasadením pritom meškáme, čo je podľa šéfa rezortu dopravy zodpovednosť predchádzajúcich manažérov. „Okolité krajiny využívajú Datalink už niekoľko rokov a Slovensko patrí medzi posledné krajiny Európskej únie, ktoré ho zavádzajú. Som veľmi rád a ďakujem celému tímu za to, že po nástupe nového manažmentu LPS SR sme stihli dobehnúť zameškané,“ zhodnotil riaditeľ LPS SR Martin Kabát.

Štátny podnik Letové prevádzkové služby SR vznikol v roku 2000. Jeho primárnou úlohou je udržiavať rýchly a usporiadaný tok letovej prevádzky, zabrániť kolíziám lietadiel vo vzduchu a na zemi a poskytovať rady a informácie potrebné na bezpečné vykonanie letov v stanovenom vzdušnom priestore a na určených letiskách.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DoležalMartin Kabát
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)Európska úniaLPS Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky