Sedem spojov prímestskej dopravy zlepší prechod medzi Prešovským a Košickým krajom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto: arriva.sk

Opatrenie kraje pripravili v rámci zavádzania integrovanému dopravnému systému

Obyvateľom pohraničných okresov Sobrance a Snina sa od 1. marca zlepší dopravné spojenie. Sedem spojov prímestskej autobusovej dopravy zabezpečí plynulý prechod medzi Prešovským a Košickým samosprávnym krajom. A to tak, že prípojné spoje na seba počkajú. Agentúru SITA o tom informovali z tlačových oddelení PSK a KSK.

Zmeny v cestovných poriadkoch prímestskej autobusovej dopravy sa budú týkať prestupných uzlov. Autobusoví dopravcovia SAD Humenné a Arriva Michalovce budú v nich na seba plynule nadväzovať. Spoj jedného dopravcu po novom počká na spoj druhého dopravcu.

Cestujúci sa už nemusia obávať toho, že im napríklad kvôli trom minútam ujde autobus. Vodiči SAD Humenné a Arriva Michalovce budú od 1. marca spolu komunikovať prostredníctvom dispečingu. Ak autobus jedného kraja bude mať meškanie, dopravca druhého kraja naňho počká na prestupnej zastávke v obci Dúbrava alebo Ruský Hrabovec,“ vysvetlil predseda PSK Milan Majerský.

Predsedovia samosprávnych krajov (zľava): Rastislav Trnka (KSK), Ján Lunter (BBSK) a Milan Majerský (PSK). Foto: SITA/Ivan Fleischer.

Ako dodal predseda KSK Rastislav Trnka, medzi oboma obcami sa stávalo, že ak sa chcel cestujúci presunúť medzi Košickým a Prešovským krajom, musel peši prejsť 2,5-kilometrovú vzdialenosť do vedľajšej dediny. „Od 1. marca pri prestupe na autobusový spoj dopravcu Arriva Michalovce v Dúbrave sa cestujúci dostane jedným autobusom až do Košíc,“ uviedol Trnka.

Prípoje

  • V smere zo Sniny do Sobraniec s odchodmi o 4:45 a 14:45 počká na cestujúcich SAD Humenné prípoj Arriva Michalovce v obci Dúbrava.
  • Pri odchode zo Sniny o 5:45 a 10:45 počká na cestujúcich spoj Košického kraja v Ruskom Hrabovci.
  • V opačnom smere, zo Sobraniec do Sniny s odchodmi o 5:45, 13:50 a 16:30 počká prešovského dopravcu SAD Humenné košický dopravca Arriva Michalovce v obci Ruský Hrabovec.

Zmenou v cestovnom poriadku prímestskej autobusovej dopravy sa zároveň zlepší spojenie medzi dvoma hraničnými prechodmi – Ubľou a Vyšným Nemeckým.

S posilnením spojov v regióne Ubľa narastie aj počet kilometrov, ktoré najazdia autobusy v Prešovskom kraji. Bude to o 3,3-tisíca kilometrov ročne viac.

„V súvislosti s posilnením spojov v regióne Sobrance narastie počet kilometrov, ktoré najazdia autobusy v KSK o 16-tisíc ročne,“ dodal Trnka.

Obidva kraje plánujú s odstupom času zhodnotiť efektivitu nových autobusových spojení a čo najlepšie ich prispôsobiť záujmu verejnosti.

Krok k integrovanej doprave

Posilnenie autobusovej dopravy medzi okresmi Snina a Sobrance je ďalším opatrením, ktorým sa KSK a PSK približujú k integrovanému dopravnému systému (IDS).

Od 1. februára tohto roka zjednotili KSK a PSK tarifné podmienky. Svoje bezkontaktné čipové karty si autobusové spoločnosti v oboch krajoch vzájomne uznávajú.

Rovnako platí, že pri prestupe z prímestského autobusu jedného dopravcu do autobusu ďalšieho prepravcu do 30 minút systém cestujúcemu automaticky vygeneruje zľavu 10 centov bez zásahu vodiča.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)