Rýchliky medzi Zvolenom a Košicami už jazdia s časovým posunom, aby boli zachované prípojné väzby

Vlak
Foto: ilustračné, SITA/Dušan Hein.

Vlaky na linke Zvolen – Košice už jazdia s časovým posunom približne o 15 minút, aby boli zachované prípojné väzby na vlaky do a z Bratislavy vo Zvolene. V Košiciach je vytvorený prípoj k expresom na hlavnej domácej železničnej trase Košice – Žilina – Bratislava.

Vlaky premávajú cez Fiľakovskú spojku

Prípojné väzby vo Zvolen v osobnej stanici na vlaky do Vrútok nie sú zabezpečené. Vlaky premávajú cez Fiľakovskú spojku, zastavujú na zastávke Fiľakovo, pričom idú ako rýchlik. Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) o tom informovala v súvislosti so zavedením nového cestovného poriadku od nedele 11. decembra.

„Na linke Zvolen – Vrútky premáva deväť párov vlakov, objem dopravy je navýšený o jeden pár vlakov. Z dôvodu rekonštrukcie uzla Žilina všetky vlaky R 9xx premávajú v trase Zvolen – Vrútky, vlaky R 3xx len v úseku Žilina – Ostrava, v úseku Zvolen – Žilina sú zrušené,“ uviedol riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Vlaky Ex 6xx v úseky Vrútky – Žilina

V úseku Vrútky – Žilina cestujúci môžu naďalej využívať vlaky Ex 6xx. Prípojné väzby na vlaky linky Banská Bystrica – Bratislava a Zvolen – Košice v staniciach Banská Bystrica a Zvolen sú zrušené. „V trase Zvolen – Banská Bystrica sú vlaky striedavo vedené s vlakmi R linky Bratislava – Banská Bystrica, čím v tomto úseku vznikol hodinový takt,“ priblížil hovorca národného vlakového dopravcu.

Od nového vlakového grafikonu na linke Margecany – Červená Skala – Banská Bystrica majú vlaky REX 178x zmenenú kategóriu na Zr (zrýchlený vlak) a v úsekoch Banská Bystrica – Brezno a Nálepkovo – Margecany zastavujú naďalej ako osobné vlaky. „Nezastavujú na staniciach Gelnica zast. a Švedlár zast., naviac pribudli zastavenia v staniciach Tretí Hámor, Nálepkovo-Peklisko a Beňuš,“ ozrejmil Kováč.

Časové polohy zrýchlených vlakov sú zmenené – vlak 1780 odchádza z Margecian o dve hodiny skôr, o 6:07 (doteraz 8:08), z Banskej Bystrice odchádza vlak 1783 o 10:13 (doteraz 9:37) a vlak 1785 o 14:13 (doteraz o 15:47).

mmmm

Vybrané osobné vlaky, premávajúce cez pracovné dni na trase Margecany – Nálepkovo a späť, sú cez víkendy a v letnej a zimnej sezóne denne nahradené zrýchlenými vlakmi, ktoré pôjdu z Margecian až do Banskej Bystrice a späť a na úseku Margecany – Nálepkovo a Brezno – Banská Bystrica budú zastavovať ako osobný vlak.

„Vďaka zvýšenej ponuke spojení príde k zlepšeniu dostupnosti do južnej časti Národného parku Slovenský raj, a tým aj k podpore turistického ruchu v regióne,“ poznamenal hovorca ZSSK.

Doplnené (predĺžené) prepojenie oblasti Slovenského raja s východom Slovenska cez víkendy a školské prázdniny v zime a v lete zabezpečujú zrýchlené vlaky Banská Bystrica 06:13 – Margecany 09:53, Margecany 10:07 – Banská Bystrica 14:06, Margecany 18:07 – Banská Bystrica 22:06 a Banská Bystrica 18:13 – Margecany 21:53.

Spojenie medzi Banskou Bystricou a Mlynkami počas víkendov doplnili zrýchlené vlaky Banská Bystrica 8:13 – Mlynky 10:33 a Mlynky 13:33 – Banská Bystrica 16:06.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš Kováč
Firmy a inštitúcie ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko