Problematickú križovatku v centre Levoče prestavajú na kruhový objazd, vodičov čakajú dopravné obmedzenia (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Križovatka v centre Levoče, pri Košickej bráne
Križovatka v centre Levoče, pri Košickej bráne. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Jednu z najfrekventovanejších križovatiek v centre Levoče, pri Košickej bráne, prestavajú na okružnú. Vodičov tak v tomto úseku čakajú počas nasledujúcich mesiacov dopravné obmedzenia. Rekonštrukcia si vyžiada takmer 234-tisíc eur, financuje ju Prešovský samosprávny kraj (PSK) z vlastného rozpočtu.

Križovatka ciest I/18 a III/3225 a Košickej ulice je jednou z najdôležitejších v centre mesta a zároveň najzložitejšou v rámci okresu. Stavbu dnes odovzdali zhotoviteľovi. Ten má na výstavbu čas do januára budúceho roka, zrealizovať ju však chce ešte do konca mája tohto roka.

Vyššia bezpečnosť a plynulosť

Stavebno-technický stav súčasnej priesečnej križovatky bol už nevyhovujúci. Jej rekonštrukciou sa podľa kraja kvalitatívne zlepší stav parametrov križovatky a zvýši sa bezpečnosť a plynulosť cestnej dopravy v danom úseku.

„Bude mať priemer 32 metrov, bude jednoradová, s priebežným pruhom na ceste I/18 v smere Poprad – Prešov,“ priblížil riaditeľ Správy a údržby ciest PSK Marcel Horváth.

Na prestavbu križovatky čakali v Levoči dlhé roky. Podľa primátora mesta Miroslava Vilkovského bola prvá štúdia, čo sa týka kapacitného posúdenia križovatky, vyhotovená v roku 2003. Vysoká nehodovosť bola podľa jeho slov v danom úseku ešte pred dobudovaním diaľnice, keď celý tranzit prechádzal cez Levoču. Odvtedy mierne klesla.

Dopravu komplikujú školy

„Blízko je základná škola pre nevidiacich, učilište pre nevidiacich, jedna základná škola, z tohto dôvodu je to komplikované. Rodičia častokrát vozia svoje deti autami do školy,“ opísal problémy s dopravou v danom úseku primátor. Problémy s dopravou v križovatke majú podľa predsedu kraja, Levočana Milana Majerského, turisti i návštevníci, ktorí v danom úseku bývajú zmätení. „Bolo tu obrovské množstvo sťažností a dopytov, kedy sa bude realizovať táto výstavba,“ skonštatoval.

Súčasťou projektu je aj rekonštrukcia cesty III/3225, ktorá je v správe Správy a údržby ciest PSK. Ide o kilometrový úsek do Levočskej doliny, kde sa nachádza biokúpalisko i lyžiarske stredisko. Zároveň nechá kraj zrekonštruovať ďalší úsek cesty III/3204 vo Vyšných Repašoch v dĺže 2,5 kilometra v hodnote 225-tisíc eur.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marcel HorváthMiroslav Vilkovský
Firmy a inštitúcie Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja