Prešov zavedie zmenu v MHD, nárok na bezplatnú prepravu budú mať aj seniori nad 62 rokov

Trolejbus, Prešov
Tento článok pre vás načítala AI.

Po zavedení takzvanej bezplatnej mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Prešove pre deti a mládež, ktorý využíva už takmer 4 900 mladých cestujúcich, zaplatia od októbra symbolické euro za ročný cestovný lístok aj seniori vo veku nad 62 rokov.

Podmienky cestovania

Podmienkou je slovenská štátna príslušnosť a trvalý pobyt na území mesta Prešov, alebo obce Ľubotice. Ako informoval hovorca Dopravného podniku mesta Prešov (DPMP) Vladimír Tomek, cestovať v prešovskej MHD v I. tarifnom pásme na takzvaný evidenčný predplatný cestovný lístok (PCL) Evidenčný senior v hodnote jedno euro, môžu občania Slovenska s trvalým pobytom v meste Prešov alebo v obci Ľubotice od dovŕšenia 62. roku veku do dovŕšenia 70. roku veku.

„Nárok na ročný PCL Evidenčný senior sa zachováva aj vtedy, ak začiatok časovej platnosti vznikol po dovŕšení 69. roku veku a jeho časová platnosť skončí po dovŕšení 70. roku veku,“ uviedol Tomek.

Čipová karta DPMP

Okrem podmienky trvalého pobytu musí byť žiadateľ držiteľom čipovej karty DPMP, a.s. alebo iného emitenta zapojeného v systéme TransCard. Nárok na PCL Evidenčný senior je možné uplatniť si až po ukončení platnosti už zakúpeného predplatného cestovného lístka.

„Dopravca nebude predčasne ukončovať platnosť už zakúpených PCL a ani nebude vracať zostatkovú hodnotu platného PCL,“ upozornil Tomek. Nárok na PCL si je možné uplatniť vo všetkých kamenných predajniach dopravcu s vyplnenou žiadankou a občianskym preukazom.

Poplatok za čipovú kartu

K vybaveniu bezkontaktnej čipovej dopravnej karty je potrebná vyplnená žiadanka, portrétová fotografia nie staršia ako rok, občiansky preukaz a poplatok za bezkontaktnú čipovú kartu 5,30 eur. Žiadosť o vydanie bezkontaktnej dopravnej karty dopravca prijíma v kamenných predajniach od 2. októbra zároveň so zakúpením PCL Evidenčný senior v hodnote jedno euro, alebo prostredníctvom internetovej stránky dopravcu po zaplatení poplatku za bezkontaktnú čipovú kartu.

Ako doplnil Tomek, bezplatnú dopravu od začiatku septembra využíva už takmer 4 900 detí a mladých ľudí od 6 do dovŕšenia 18 rokov bez ohľadu na status žiaka, či študenta. Dopravný podnik od pondelka 4. septembra do piatka 22. septembra vydal spolu 4 554 kusov ročného PCL Evidenčný 18 a ďalších 321 kusov trojmesačného PCL Evidenčný 18.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Tomek
Firmy a inštitúcie Dopravný podnik mesta Prešov