Platnosť ročnej diaľničnej známky pre rok 2022 sa končí, NDS chce tento typ neskôr deaktivovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Národná Národná diaľničná spoločnosť má v pláne spolupracovať s vysokými školami diaľničná spoločnosť
Foto: ilustračné, SITA/Peter Rusko.

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) upozornila motoristov, že v utorok 31. januára sa končí platnosť ročnej elektronickej diaľničnej známky pre rok 2022.

Zároveň plánuje tento typ známky neskôr deaktivovať z dôvodu, že ekonomicky už nemá význam ju ponúkať motoristom od istého mesiaca, pretože ročná známka končí vždy v januári nasledujúceho roka.

Pre motoristu nie je už výhodná

Ak chceme byť proklientskí, od marca, apríla by sme mali túto známku deaktivovať v eshope, pretože už naozaj nie je výhodné pre motoristu si ju kúpiť,“ informovala v podcaste hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková. V predaji bude naďalej 365-dňová diaľničná známka s platnosťou od dňa zakúpenia.

Z celkového predaja 4,7 milióna kusov diaľničných známok v minulom roku pripadlo približne 20 percent na ročnú známku. „Vybrali sme na diaľničných známkach 90 miliónov eur a dvadsať percent robí výber za ročnú známku,“ uviedla hovorkyňa diaľničiarov. Pripomenula, že v niektorých krajinách po zavedení 365-dňovej známky ročnú známku zrušili.

Jednodňová elektronická známka

NDS plánuje po novom zaviesť jednodňovú známku, čo presadzuje aj Európska únia. Zvýšenie cien všetkých druhov známok od začiatku tohto roka bolo podľa diaľničiarov dôležité pre to, aby vedeli nastaviť cenu jednodňovej známky.

Mali by sme ponúkať jednodňovú elektronickú známku turistom od istého času, čiže, aby sme vedeli ekonomicky určiť najvýhodnejšiu cenu, tak bolo potrebné ceny valorizovať,“ poznamenala Žgravčáková.

Diaľničné známky s platnosťou od 1. januára 2023 sú drahšie o dvadsať percent. Cena známok s platnosťou na tento kalendárny rok a 365 dní sa zvýšila z 50 eur na 60 eur, v prípade 30-dňovej známky zo 14 eur na 17 eur a 10-dňovej z 10 eur na 12 eur. Ministerstvo dopravy SR zdôvodnilo zvýšenie cien diaľničných známok zvyšujúcimi sa nákladmi NDS na údržbu a opravy diaľničnej siete.

Ceny diaľničných známok sa na Slovensku predtým upravovali v roku 2011, pričom odvtedy dĺžka siete diaľnic a rýchlostných ciest narástla približne o tretinu, teda o tristo kilometrov. Ročnú diaľničnú známku si bude podľa dočasne povereného ministra dopravy Andreja Doležala (nom. Sme rodina) možné kúpiť poslednýkrát, predaj ročnej známky má byť postupne utlmovaný.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DoležalEva Žgravčáková
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNárodná diaľničná spoločnosťSme rodina