Odvetviu dopravy narástli tržby o pätinu a mzdy zamestnancov na v priemere 1 336 eur, ale „požiera" im ich inflácia

Tržby, kalkulačka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Tržby v doprave a skladovaní boli v novembri minulého roka medziročne vyššie o takmer 20 %. Výsledok ovplyvnil najmä nárast najvýznamnejšej pozemnej dopravy a dopravy potrubím, ako aj druhej najväčšej zložky – skladových a pomocných činností.

Medziročne vyššie

Ako v utorok informoval Štatistický úrad SR, tržby v leteckej doprave medziročne vzrástli takmer dvojnásobne, tento druh dopravy však predstavuje pomerovo iba malú zložku odvetvia. Tržby vodnej dopravy vzrástli takmer o 90 % a poštové služby a služby kuriérov o štvrtinu.

„Zamestnanosť v doprave a skladovaní bola v jedenástom mesiaci roka 2022 medziročne vyššia o 2,8 %, čo podporili najmä dve váhovo najsilnejšie zložky, a to pozemná doprava a doprava potrubím o 2,7 % a skladové a pomocné činnosti o 3,5 %,“ uviedla hovorkyňa štatistikov Jana Morháčová.

Reálne výplaty

„Rast rovnako zaznamenali aj podielovo malé zložky, vodná doprava o 2,4 % a letecká doprava o 24,5 %. Zamestnanosť v poštových službách a službách kuriérov dosiahla iba mierny rast o 1,2 %,“ dodala.

Priemerná nominálna mesačná mzda v tomto odvetví bola v novembri 1 336 eur, čo predstavovalo medziročný nárast o 9,1 %. Reálna mzda v odvetví sa po zohľadnení inflácie znížila o 5,5 %.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR