Nákladná preprava medziročne poklesla, objem prepravených cestujúcich vzrástol o takmer 30 percent

Bratislava, doprava
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Osobná doprava zaznamenala v novembri 2022 opätovný nárast počtu prepravených cestujúcich, medziročne ich počet vzrástol o 27,5 %. S počtom 57,5 milióna prepravených osôb bol jedenásty mesiac vlani druhým najlepším.

V medziročnom porovnaní vyššiu dynamiku rastu cestujúcich zaznamenali železnice, vo vlakoch pribudlo 47,1 % cestujúcich pri počte takmer 6,5 milióna. Naďalej rozhodujúci, takmer 89-percentný podiel v osobnej doprave, tvorila cestná doprava, vrátane mestskej hromadnej dopravy, s 51 miliónmi cestujúcich pri medziročnom raste o 25 %, informoval v utorok Štatistický úrad SR.

Počet cestujúcich vzrástol o tretinu

Výkony osobnej dopravy v novembri 2022, pri ktorých sa zohľadňuje aj dĺžka ciest, dosiahli 748 miliónov osobokilometrov a boli vyššie o viac ako 40 %. Vyšší medziročný rast bol ovplyvnený nárastom prepravných vzdialeností najmä v železničnej doprave, kde počet najazdených osobokilometrov vzrástol o 64,1 %,“ uviedla hovorkyňa štatistikov Jana Morháčová.

Za jedenásť mesiacov minulého roka osobnou dopravou cestoval o tretinu vyšší počet cestujúcich ako rok predtým. Po zohľadnení prepravných vzdialeností takmer o polovicu vzrástol počet osobokilometrov.

Počet cestujúcich dosiahol celkový počet vyše 557 miliónov a medziročne vzrástol o tretinu. Cestnú dopravu využilo 494 miliónov cestujúcich pri náraste o 31 %, počet cestujúcich v železničnej doprave vzrástol o 45,5 % takmer na 63 miliónov.

Pokles v nákladnej preprave

Objem nákladnej prepravy v novembri medziročne poklesol. Celkový objem tovarov dosiahol 18,2 milióna ton, čo bolo medziročne menej o 9 %.

Z pohľadu objemu prepraveného tovaru bol november podpriemerným mesiacom minulého roka. Všetky druhy nákladnej dopravy zaznamenali medziročný pokles. Železničnou dopravou sa prepravilo o 11,2 % menej tovaru (2,9 milióna ton), cestnou dopravou menej o 2,9 % (12,6 miliónov ton) a ostatné druhy dopravy dosiahli pokles až o 28,3 % (2,7 milióna ton),“ priblížila Morháčová.

Cestná tovarová doprava klesla o takmer tri percentá

Podstatná zložka – cestná doprava, ktorá mala podiel takmer 70 % na prepravených tonách tovaru, klesla medziročne najmiernejšie spomedzi ostatných zložiek nákladnej dopravy. Podniky prepravili po ceste skoro 12,6 milióna ton, čo bolo menej o 2,9 % ako pred rokom. Rovnako poklesol aj objem tovaru prepravovaného po železnici, medziročne o 11,2 %.

Vlaky previezli viac ako šestinu dopravovaného tovaru. Výkony v nákladnej doprave v novembri zohľadňujúce aj prepravnú vzdialenosť dosiahli 3,1 miliardy tonokilometrov, medziročne tak klesli o 0,8 %. Za jedenásť mesiacov vlaňajška nákladná doprava celkovo prepravila o 2,1 % menší objem tovarov ako za rovnaké obdobie roka 2021. Po zohľadnení prepravných vzdialeností boli aktuálne výkony medziročne vyššie o 1,7 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Morháčová
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR