Objem nákladnej dopravy medziročne klesol, objem cestujúcich v osobnej a železničnej doprave naopak narástol

Kamión, cesta, doprava
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Celkový objem nákladnej prepravy v máji tohto roka dosiahol približne rovnaký objem ako pred rokom 21,8 mil. ton pri medziročnom poklese o 0,3 %. Medzimesačne preprava tovarov vzrástla. Z dlhodobého hľadiska boli aktuálne májové výkony na úrovni približne 93 % hodnôt v máji 2019.

Menej prepravovaného tovaru vlakmi

Rast nákladnej dopravy tlmili najmä poklesy v potrubnej doprave. Ostatné druhy dopravy, kam patrí aj potrubná, zaznamenali medziročné zníženie objemu o 13 %. Informoval o tom v pondelok Štatistický úrad SR v tlačovej správe.

Cestná doprava, ktorá mala viac ako dvojtretinový podiel na prepravených tonách tovaru, medziročne rástla. Podniky prepravili po ceste 14,8 mil. ton tovarov, čo bolo o 5,1 % viac ako pred rokom.

Objem tovaru prepraveného po železnici medziročne poklesol o 2,5 %, po koľajniciach sa previezla približne šestina tovaru.

Viac cestujúcich aj v autobusoch

Výkony v nákladnej doprave zohľadňujúce aj prepravnú vzdialenosť, dosiahli v máji 3,6 mld. tonokilometrov, dostali sa takmer na úroveň rovnakého mesiaca roka 2019 a medziročne si polepšili o 3,1 %. Za päť mesiacov objem nákladnej dopravy medziročne vzrástol o 1,7 %, po zohľadnení prepravných vzdialeností boli výkony medziročne vyššie o 5,8 %.

V osobnej doprave pokračoval v máji piaty mesiac za sebou vysoký medziročný nárast počtu cestujúcich. Zvýšil sa o viac ako 30,5 % na 55,2 mil. osôb, čo je najviac v tomto roku. Počet cestujúcich v autobusoch narástol o viac ako štvrtinu a na železnici o viac ako polovicu.

Autobusová doprava mala na preprave cestujúcich podiel 89 %. Výkony osobnej dopravy, ktoré zohľadňujú aj dĺžku ciest, v máji dosiahli 750 mil. osobokilometrov, oproti vlaňajšku boli vyššie o 60 %.

Vysoký medziročný rast ovplyvnil najmä nárast prepravných vzdialeností v železničnej doprave, kde počet najazdených kilometrov vzrástol bezmála dvojnásobne.

Letecká doprava si zvýšila tržby

Za päť mesiacov tohto roka stúpol počet cestujúcich v osobnej doprave medziročne takmer o 64 %, po zohľadnení prepravných vzdialeností súhrn ciest dosiahol o 60 % vyšší počet osobokilometrov.

Tržby odvetvia doprava a skladovanie boli v máji medziročne vyššie o 33,8 %. Výsledok podporil rast najvýznamnejšej pozemnej dopravy a dopravy potrubím, ako aj druhej najväčšej zložky – skladových a pomocných činností.

Tržby v leteckej doprave medziročne vzrástli bezmála štvornásobne, tento druh dopravy však predstavuje iba malú zložku odvetvia. Tržby vodnej dopravy vzrástli dvojnásobne a poštové služby a služby kuriérov o štvrtinu.

Reálna mzda v doprave klesla

Zamestnanosť v doprave a skladovaní bola v piatom mesiaci roka 2022 medziročne vyššia o 3,1 %. Okrem poštových služieb a služieb kuriérov (pokles o 0,5 %), vo všetkých zložkách odvetvia zamestnanosť rástla, výraznejšie vo vodnej doprave (o 25,1 %) a leteckej doprave (o 50,3 %).

Priemerná nominálna mesačná mzda v tomto odvetví dosiahla v apríli 1 187 eur, čo bolo o 8,6 % viac ako pred rokom. Reálna mzda v odvetví (po zohľadnení inflácie) klesla o 3,6 %.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR