Ekologickejšie letecké palivá dostali od europoslancov zelenú, Európanom tak vyslali silný a ambiciózny signál

Lietadlo, ekológia, letecké palivá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európsky parlament schválil pravidlá EÚ týkajúce sa väčšieho používania udržateľných palív lietadlami a letiskami EÚ. Tie majú za cieľ znížiť emisie z leteckej dopravy a zabezpečiť, aby sa Európa stala do roku 2050 klimaticky neutrálnou. V tlačovej správe o tom informoval Európsky parlament.

Dodávatelia by mali začať dodávať udržateľné palivo od roku 2025, pričom do roku 2050 to bude 85 % všetkého leteckého paliva na letiskách EÚ.

Súčasťou nového palivového mixu by mali byť elektrická energia a vodík. Na podporu investícií do čistejších technológií by mal fungovať Fond pre udržateľnú leteckú dopravu.

„Letecká doprava je jedným z odvetví, kde je najťažšie dosiahnuť dekarbonizáciu. Dnes sme ukázali, ako to urobiť, a vyslali silný a ambiciózny signál občanom Európy. Počuli sme vás, keď ste vyzývali na opatrenia v oblasti klímy, a pracujeme v čo najväčšej miere na tom, aby sme dosiahli skutočne zelenú Európu,“ uviedol spravodajca Sören Gade.

Civilné letectvo predstavuje 13,4 % celkových emisií oxidu uhličitého z dopravy v EÚ. Iniciatíva ReFuelEU Aviation je súčasťou balíka Fit for 55 v roku 2030, stratégie EÚ na zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2030 aspoň o 55 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990 v súlade s európskym klimatickým predpisom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlament