Nové EČV bez skratky okresu ušetria štátu milióny, najčastejšie používané sa predtým vyrábali za sedem eur za kus (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
EČV
Vzorové EČV počas predstavenia nových evidenčných čísiel vozidiel (EČV) Automobilových opravovní Ministerstva vnútra (MV) SR v Banskej Bystrici. Banská Bystrica, 2. február 2023. Foto: SITA/Jakub Julény

Celková úspora štátu pri výrobe tabuliek evidenčných čísiel vozidiel (EČV) vo vlastnej réžii je oproti monopolnému dodávateľovi sedem miliónov eur ročne.

Na štvrtkovom predstavení výroby tabuliek s evidenčnými číslami v banskobystrickej prevádzke spoločnosti Automobilové opravovne MV SR a. s. to uviedla generálna riaditeľka Sekcie ekonomiky Ministerstva vnútra SR (MV SR) Oľga Grausová.

Lacnejšia výroba

Podľa ministra vnútra SR Romana Mikulca je návratnosť investície do vlastnej výroby približne päť rokov.

„Budeme vyrábať evidenčné čísla oveľa lacnejšie, bude to v portfóliu Ministerstva vnútra SR a kapacita je taká, že do budúcna budeme môcť riešiť aj ďalšie projekty, či pre potreby štátu, samospráv, ale aj komerčný sektor,“ popísal minister vnútra.

Zmena monopolného dodávateľa na štátnu akciovú spoločnosť prináša okamžitú úsporu znížením jednotkovej ceny za EČV. „Pri tej najčastejšie používanej značke, kde pôvodná jednotková cena bola sedem eur bez DPH za kus, sme sa dostali na cenu 3,7 eura bez DPH za kus. Toto vyprodukuje ročnú úsporu päť miliónov eur,“ objasnila generálna riaditeľka.

Príslušnosť k okresu

Nová legislatíva, ktorá predpokladá zníženie potreby v súvislosti so zmenou držby vozidiel, prinesie predpokladanú ročnú úsporu dva milióny eur ročne. Z hľadiska občana je podľa štátneho tajomníka MV SR Tomáša Opartyho asi najvýraznejšou zmenou zrušenie príslušnosti k okresu.

„To znamená, že keď občan bude prepisovať svoje auto kúpené na Slovensku na iného občana SR, tak sa zrušil dvojkrokový spôsob prepisu vozidla, teda odhlásenie a prihlásenie. Je to už iba v jednom kroku a môže to urobiť na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte v rámci celej SR,“ konštatoval štátny tajomník.

Nové tabuľky s evidenčných číslom vozidla už neobsahujú skratku okresu. Zároveň sú podľa novely zákona o cestnej premávke účinnej od tohto roku evidenčné čísla viazané na vozidlo, nie na majiteľa.

Novela zákona zároveň umožňuje vlastníkovi ponechať si pri predaji vozidla tabuľky s evidenčným číslom, ktoré následne môže prideliť na svoje ďalšie vozidlo.

Ruší sa aj dvojkrokový prepis auta, pri ktorom najskôr pôvodný vlastník odhlási vozidlo na svojom dopravnom inšpektoráte a potom ho nový vlastník prihlási na svojom inšpektoráte. Tabuľky s evidenčným číslom sa zmenili aj po vizuálnej stránke.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Oľga GrausováRoman MikulecTomáš Oparty
Firmy a inštitúcie Automobilové opravovne MV SRMV Ministerstvo vnútra SR