Na východe Slovenska pribudne ďalších päť vlakov typu Panter

Dnes bola zssk vo vrutkach odovzdana posledna stvorclankova elektricka jednotka panter.jpg
Dnes bola ZSSK vo Vrútkach odovzdaná posledná štvorčlánková elektrická jednotka Panter. Foto: ZSSK

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) na základe opcie k projektu na nákup deviatich elektrických jednotiek pre východné Slovensko získa ďalších päť vlakov typu Panter.

Nové vlaky na východe

Tieto vozidlá budú rovnako premávať na východe krajiny. Ako ZSSK v piatok informovala, nové vlaky bude financovať zo zdrojov z Plánu obnovy a odolnosti SR, celková hodnota investičných výdavkov projektu je 42,3 mil. eur.

Vlakové jednotky budú jazdiť na traťovom úseku Čierna nad Tisou – Košice – Prešov, všetkých päť kusov vozidiel s kapacitou 343 sedadiel by malo byť dodaných a nasadených do prevádzky do konca mája 2025. Opciu u konzorcia spoločností Škoda Transportation a ŽOS Trnava si národný vlakový dopravca uplatní v najbližších dňoch.

Modernizácia flotily

Dočasne poverený minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nom. Sme rodina) po podpise financovania nákupu vlakov s predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom ZSSK Romanom Koreňom ocenil začiatok reálneho čerpania prostriedkov z plánu obnovy.

„Toto je vôbec prvý projekt spadajúci pod ministerstvo dopravy, ktorý má podpísané financovanie z plánu obnovy. Chceme vyčerpať maximum prostriedkov, ktoré nám boli pridelené, a toto je prvý krok k naplneniu tohto cieľa,“ povedal Doležal. Koreň dodal, že „týchto ďalších päť kusov elektrických jednotiek je signálom, že to s modernizáciou vozidlového parku ZSSK myslíme vážne“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalRoman Koreň
Firmy a inštitúcie Škoda TransportationSme rodinaŽOS TrnavaZSSK Železničná spoločnosť Slovensko