Ministerstvo dopravy vyzýva RegioJet, aby dodržiaval zmluvu

RegioJet - vlak
Foto: RegioJet.

Zástupcovia ministerstva dopravy zistili porušovanie zmluvných podmienok prepravy a nedodržiavanie kapacít súkromným dopravcom RegioJet na železničnej trati Bratislava – Komárno. Cestujúci sa sťažovali, že žlté vlaky na uvedenej trase kapacitne nepostačujú a žiadajú navýšenie súprav.

Ministerstvo dopravy vyzvalo súkromného dopravcu RegioJet, a. s. k dodržiavaniu zmluvných podmienok prepravy na železničnej trati Bratislava – Dunajská Streda – Komárno. Predchádzalo tomu porušovanie zmluvy a nedodržiavanie kapacity na základe zistenia kontroly ministerstva dopravy v spoločnosti RegioJet.

Ministerstvo v utorok informovalo, že jeho zástupcovia urobili kontrolu po viacerých sťažnostiach cestujúcich, že žlté vlaky na trase Bratislava – Komárno kapacitne nepostačujú a žiadajú navýšenie súprav.

Dve súpravy súkromného dopravcu sú pre nehody dlhodobo nepojazdné

Ministerstvo dopravy už začiatkom roka 2015 zvýšilo kapacitu RegioJetu o dve jazdné súpravy. V dôsledku nehodových udalostí sú v súčasnosti dve súpravy dlhodobo nepojazdné. Premietlo sa to aj do nedostatočnej kapacity najmä počas rannej špičky.

Pravidelné kontroly radenia súprav zároveň zistili, že v septembri viac ako štvrtina sledovaných vlakov nebola radená s dvoma, ale len s jednou súpravou. Podľa ministerstva ide o porušenie zmluvných podmienok na strane súkromného dopravcu.

Érsek: Znižovanie kapacity je porušenie zmluvy, cestujúci sú nespokojní

„Ministerstvo dopravy pridalo súpravy na trati Bratislava – Komárno, aby sme posilnili kapacitu v dopravných špičkách. Ide o dôležité železničné spojenie s juhom Slovenska, o ktoré majú cestujúci veľký záujem. Zároveň plne uhrádzame náklady na prevádzku a údržbu celkovo dvanástich vlakových súprav spoločnosti RegioJet,“ uviedol minister dopravy Árpád Érsek. „Znižovanie kapacity je porušenie zmluvy a zároveň sa to premieta aj do nespokojnosti cestujúcich,“ dodal.

Nasadenie dostatočnej kapacity vlakov, tak ako ich objednalo ministerstvo, je v kompetencii spoločnosti RegioJet. „Ministerstvo dopravy preto žiada urýchlené riešenie situácie. V opačnom prípade pristúpi k sankciám,“ upozornila rezortná hovorkyňa Karolína Ducká.

Ministerstvo zároveň vyšlo v ústrety súkromnému dopravcovi. „Na základe požiadavky RegioJetu mu umožní prevádzkovať jeden pár komerčných medzištátnych vlakov na trati Bratislava – Praha a späť, pričom dôjde k úprave cestovného poriadku vnútroštátnych vlakov s cieľom zachovať bezpečnosť cestujúcich,“ uzavrela Ducká.

RegioJet: Robíme maximum pre riešenie situácie a dodržiavanie zmluvy je prioritou

Spoločnosť RegioJet v reakcii na vyjadrenia ministerstva dopravy pripomenula, že dve jej súpravy sú mimo prevádzky v nadväznosti na závažné nehody, najmä na stret s kamiónom pri Veľkom Mederi v septembri, čo RegioJet nezavinil. Naopak, tieto nehody viedli podľa firmy k zásadnému poškodeniu dvoch súprav a ich dočasnému vyradeniu z prevádzky.

„To samozrejme aktuálne ovplyvňuje počet vlakových jednotiek, ktoré sú k dispozícii pre zabezpečenie prevádzky – pričom škody na súpravách dosahujú miliónových čiastok. Napriek tomu RegioJet robí maximum pre riešenie situácie a zabezpečenie dodržiavania zmluvných podmienok je pre nás absolútnou prioritou“, uvádza sa v stanovisku prepravnej spoločnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Árpád Érsek
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRRegioJet