Ministerstvo dopravy podporuje obnovenie železničnej trate medzi Šahami a maďarským Drégelypalánkom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koľajnice
Foto: ilustračné, SITA/AP

Ministerstvo dopravy podporuje rozvoj cezhraničnej spolupráce v oblasti dopravy medzi Slovenskom a Maďarskom. Ako informoval prostredníctvom sociálnych sietí štátny tajomník Jaroslav Kmeť, osobne už informoval primátora Šiah Štefana Gregora o snahe obnoviť železničnú trať Šahy – Drégelypalánk.

Tá od roku 1886 spájala Šahy na juhu Slovenska cez maďarské mesto Vác s Budapešťou. Ako pripomenul, trať bola neskôr zrušená aj z politických dôvodov.

Peniaze z cezhraničných fondov

Na rokovaní slovensko-maďarskej komisie, ktorej je Jaroslav Kmeť predsedom, sa spolu s maďarskými kolegami dohodli na vypracovaní štúdie na obnovu trate zo strany expertov. Ak dáta ukážu jej opodstatnenosť, rezort dopravy bude presadzovať jej oživenie.

Ako dodal Jaroslav Kmeť pre agentúru SITA, projekt je reálny a je aj veľmi atraktívny pre obe strany. Podľa neho by sa dalo obnovenie trate financovať z cezhraničných fondov tak, ako bola financovaná aj výstavba niektorých mostov, napríklad v Komárne.

Hustá premávka cez centrum

Štátny tajomník Jaroslav Kmeť hovoril s primátorom Štefanom Gregorom aj o ďalších dôležitých dopravných otázkach mesta.

Ako zdôraznil, aj v tejto samospráve, podobne ako v desiatkach ďalších, je veľkým problémom hustá premávka vedúca priamo cez centrum mesta.

„Obchvat Šiah sa nachádza na 16. mieste v dokumente priorít cestnej infraštruktúry a prípravy na realizáciu prebiehajú. Cez Šahy vedie cesta spájajúca Budapešť s Varšavou a ide o frekventovaný medzinárodný ťah,“ dodal Jaroslav Kmeť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav KmeťŠtefan Gregor
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR