Mesto Prešov začalo s vydávaním druhej rezidentskej karty, k dispozícii je obmedzený počet kusov

Parkovacia politika v Bratislave
Foto: ilustračné, www.facebook.com/bratislavapetrzalka

Od začiatku februára si môžu záujemcovia v rámci systému regulácie statickej dopravy v meste Prešov požiadať o vydanie druhej rezidentskej parkovacej karty. Požiadať o ňu môžu tromi spôsobmi.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa mesta Prešov Terézia Rácová, k dispozícii je 245 kariet v štyroch zónach.

Cena sa od prvej karty líši

Mesto vlani získalo za parkovacie karty necelých 49-tisíc eur, z toho príjem za rezidentské karty presiahol 30-tisíc eur.

O druhú rezidentskú parkovaciu kartu môžu v zmysle všeobecne záväzného nariadenia mesta Prešov požiadať všetci vlastníci prvej virtuálnej rezidentskej parkovacej karty. Kým cena prvej karty je 20 eur, cena druhej karty je 80 eur s platnosťou na jeden rok.

Počet druhých kariet, ktoré bude možné vydať, je spolu 245, okrem zóny číslo 1, kde už nie sú kapacitné možnosti rezidentských miest,“ vysvetlila Rácová. Dodala, že ku koncu januára tohto roka mesto vydalo spolu 1 516 parkovacích kariet pre zóny 1, 2, 3, 6 a časť zóny 4.

Podanie žiadosti

Na vystavenie druhej rezidentskej parkovacej karty je potrebné podať žiadosť spolu s požadovanými dokumentmi. Žiadosť je možné podať osobne v klientskom centre mestského úradu, emailom na adrese parkovanie.presov@presov.sk, alebo prostredníctvom aplikácie Urbi – parkovanie, určenej na spracovanie parkovacích kariet. Všetky karty sú virtuálne.

Po vyhodnotení prijatých žiadostí bude občanovi vystavený a elektronicky doručený platobný príkaz, ktorý môže uhradiť bankovým prevodom alebo osobne v pokladni mesta. Systém kartu automaticky aktivuje najneskôr do dvoch pracovných dní od prijatia platby,“ uviedla Rácová.

Príjmy idú do rozpočtu mesta

Doplnila, že príjmy do rozpočtu mesta z parkovacích kariet za rok 2022 predstavovali spolu 48 806 eur. Za predaj rezidentských kariet to bolo 30 881 eur. Mesto vydáva celkovo šesť druhov parkovacích kariet.

Do fondu mobility ide 30 percent zo všetkých príjmov za parkovanie. Tieto finančné prostriedky sú zatiaľ od začiatku roku 2021 na účte mesta Prešov,“ dodala hovorkyňa mesta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom