Lety do Británie a Írska zo Slovenska sa výrazne obmedzia, aerolínie prerušujú pravidelné linky okrem jednej

Ryanair
Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair. Foto: ilustračné, www.facebook.com

Letecká doprava zo Slovenska do Veľkej Británie a Írska sa na čas výrazne obmedzí. Nízkonákladové letecké spoločnosti Ryanair a Wizz Air pre nepriaznivú epidemiologickú situáciu v súvislosti s pandémiou koronavírusu prerušujú svoje pravidelné linky na ostrovy.

Ryanair pozastavil lety z Bratislavy na letiská Londýn – Stansted, Manchester a Dublin a späť do konca marca. Pre portál NašaDoprava.sk to potvrdila hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Veronika Ševčíková. V tom čase tradične končí zimný a začína letný letový poriadok trvajúci do záveru októbra.

Zostáva len linka z Košíc

Hlavný letecký dopravca na našom najväčšom letisku pred prerušením prevádzky zabezpečil posledný let do Londýna v stredu 13. januára predpoludním. Ryanair zároveň prerušil linky z Košíc do Londýna – Stanstedu a Liverpoolu.

Wizz Air plánuje záverečný let z Bratislavy do Londýna – Lutonu pred prerušením prevádzky linky v piatok 15. januára. „Avšak dopravca Wizz Air plánuje pravidelné lety do Londýna obnoviť po 10. februári,“ uviedla Ševčíková.

Lety z Popradu do Londýna – Lutonu spoločnosť už pozastavila. Spojenie z Košíc však zostáva naďalej v letovom pláne – do konca januára raz týždenne v sobotu a od februára pribudnú lety aj v utorok.

Pozastavené lety aj do Bulharska a na Ukrajinu

Od štvrtka 14. januára Wizz Air prerušuje pravidelnú linku z Bratislavy na druhé najväčšie kyjevské letisko Žuljany na Ukrajine. Pozastavené sú lety týchto aerolínií aj do bulharskej Sofie či severomacedónskeho Skopje.

„Aktuálne sú v predaji na webe dopravcu Wizz Air pravidelné lety z Bratislavy do Sofie, Skopje, Kyjeva od začiatku marca. Ostatné pravidelné linky do Odesy, Ľvova (na Ukrajine) sú plánované od začiatku letného letového poriadku – od konca marca,“ priblížila Ševčíková.

Otázne zostáva spustenie odkladaného začiatku prevádzky pravidelnej linky spoločnosti do ruského Petrohradu.

Obnovenie letov na pravidelnej linke ruského dopravcu Pobeda medzi Moskvou a Bratislavou je v pláne od konca januára.

Podľa hovorkyne bratislavského letiska však stále platí zákaz vstupu cudzincov na územie Ruska a rovnako aj zákaz vstupu osôb z tretích krajín mimo Európskej únie, vrátane obyvateľov Ruska, na Slovensko za účelom turizmu. „To prevádzku linky komplikuje,“ podotkla Ševčíková.

Linka do Egypta pokračuje

Napriek obmedzeniam v spojitosti s preventívnymi epidemiologickými bezpečnostnými opatreniami v leteckej doprave môžu cestujúci zo Slovenska naďalej využívať pravidelnú linku z Bratislavy do egyptského letoviska Hurghada pri Červenom mori.

Letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave
Letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave. Foto: BTS.

Letecké spojenie prevádzkuje dopravca Air Cairo od 18. decembra minulého roka. Ako priblížila hovorkyňa bratislavského letiska, počas zimného letového poriadku, do konca marca, je linka plánovaná s frekvenciou jedenkrát týždenne každý piatok.

„Aktuálne sú už v predaji aj lety na letnú sezónu s frekvenciou dvakrát týždenne v utorok a piatok, a to zatiaľ do 28. mája,“ dodala Ševčíková. O linku do Egypta je podľa jej slov záujem, využívajú ju klienti cestovných kancelárií aj individuálni turisti.

Priame lety do Karibiku

Slovenská letecká spoločnosť AirExplore začne prevádzkovať pravidelnú linku z bratislavského letiska do Štokholmu od 17. januára každú druhú nedeľu.

Lety do švédskeho hlavného mesta doposiaľ zabezpečovala ako charterové na objednávku stavebných spoločností a ich zamestnancov. Po novom sú plánované ako pravidelné lety, na ktoré si môžu zakúpiť letenky aj individuálni cestujúci.

Novinkou sú aj priame charterové lety zo slovenskej metropoly do karibského letoviska Punta Cana v Dominikánskej republike od 12. februára do 24. marca 2021.

Nemecký dopravca Condor bude tieto lety prevádzkovať pre cestovné kancelárie aj z Košíc. Pôjde o vôbec prvé priame lety bez prestupov a medzipristátí zo Slovenska do Dominikánskej republiky.

Letná dovolenka pri mori

„Iné charterové lety zatiaľ nemáme nahlásené, avšak cestovné kancelárie už predávajú niektoré dovolenky s odletom z Bratislavy počas jarných prázdnin či Veľkej noci, napríklad do destinácie Ras al Khaimah v Spojených arabských emirátoch,“ poznamenala Ševčíková.

Od konca marca by malo byť obnovené aj pravidelné letecké spojenie dopravcu flydubai medzi Bratislavou a Dubajom.

Dovolenku pri mori si počas tohtoročného leta budú môcť ľudia vychutnať v tradičných letoviskách. Tieto možnosti boli vlani výrazne obmedzené pre pandemickú situáciu a očakáva sa, že tento rok by mala byť situácia už o niečo lepšia.

Zodpovedá tomu aj letná ponuka cestovných kancelárií. Núkať plánujú charterové lety z bratislavského letiska do destinácií v Grécku, Bulharsku, Turecku, Taliansku, Tunisku, Španielsku. Zabezpečovať ich budú napríklad dopravcovia Smartwings, Aegean Airlines či Bulgaria Air Charter.

Drastický úbytok cestujúcich

V roku 2021 predpokladá bratislavské letisko vybaviť na príletoch a odletoch celkovo do 900-tisíc cestujúcich. Teda dvojnásobne viac ako vlani, kedy tvrdo pocítilo následky koronakrízy na drastickom prepade počtu cestujúcich.

V minulom roku vybavilo len približne 405-tisíc cestujúcich, čo je medziročne menej o vyše 80 percent, teda o 1,9 milióna osôb.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Veronika Ševčíková
Firmy a inštitúcie Aegean AirlinesAir CairoAirexploreBulgaria Air CharterCondorFlydubaiLetisko M. R. ŠtefánikaRyanairSmartwingsWizz Air