Do prerazenia poslednej časti tunela Čebrať na stavbe D1 ostáva necelých 80 metrov (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
DOPRAVA: Slávnostné prerazenie tunela Čebrať
Účastníci a stavbári počas slávnostného prerazenia tunela Čebrať, ktorý je súčasťou stavby D1 Hubová - Ivachnová. Hubová Foto: archívne, SITA/Milo Fabian

Na stavbe liptovského úseku diaľnice D1 Hubová – Ivachnová v dĺžke takmer 15 kilometrov ešte pokračujú v razení severnej rúry tunela Čebrať z oboch strán. Podľa Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s., (NDS) do jej prerazenia ostáva ešte 77 metrov.

Južnú tunelovú rúru oficiálne prerazili v utorok. Z 3,6-kilometrového dvojrúrového tunela Čebrať, ktorý bude súčasťou obchvatu Ružomberka, stavbári vyrazia spolu 380-tisíc kubických metrov zeminy, tunel bude navrhnutý na rýchlosť 100 kilometrov za hodinu.

Tunel cez vrch Čebrať bude mať dve jednosmerné tunelové rúry, v každej z nich budú dva jazdné pruhy so šírkou 3,5 metra,“ uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková. Súčasťou tunela budú aj núdzové chodníky lemujúce obe strany každej z rúr v šírke jedného metra. Výška tunela bude 4,8 metra, nad chodníkmi 2,2 metra.

Dve rúry budú spájať priečne prepojenia, ktorých bude celkovo štrnásť. „Podľa štúdií očakávame v tuneli dopravnú intenzitu na úrovni približne 20-tisíc áut denne, z toho pätinu by mala tvoriť nákladná doprava,“ priblížila Žgravčáková.

Diaľničný úsek Hubová – Ivachnová tvorí celkovo 235 stavebných objektov. Okrem tunela Čebrať zahŕňa napríklad 19 mostov v súhrnnej dĺžke takmer 4 kilometre, tri križovatky, jedno odpočívadlo, ako aj zárubné a oporné múry a osem protihlukových stien v dĺžke 7,5-kilometra. Obchvat Ružohttps://www.facebook.com/pomoc.na.dialnici/videos/860982024912909mberka po uvedení do prevádzky predbežne o dva roky ušetrí motoristom aj viac ako 16 minút.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Žgravčáková
Firmy a inštitúcie Národná diaľničná spoločnosť (NDS)