Disciplína, Reflex, Katarína. Polícia si počas preventívnych akcií posvieti na vodičov aj chodcov

Polícia, policajti, Policajný zbor SR
Foto: ilustračné, SITA/KR PZ Žilina
Tento článok pre vás načítala AI.

Od pondelka až do nedele 26. novembra vykonáva polícia dopravno-bezpečnostnú akciu s názvom Disciplína.

Ako informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová, policajti si v rámci akcie posvietia na dodržiavanie zákazu požitia alkoholu a iných návykových látok u vodičov motorových a nemotorových vozidiel.

Na základe výsledkov analýz dopravných nehôd sa policajti zamerajú aj na kontrolu dodržiavania tých pravidiel cestnej premávky, ktoré sú najčastejšími príčinami vzniku smrteľných nehôd.

Naplánovali aj akciu Reflex

„Na deň 24. novembra je naplánovaná dopravno-preventívna akcia s názvom Reflex. Táto akcia je zameraná na kontrolu dodržiavania povinností chodcov, najmä na ich povinnosť nosenia reflexných prvkov. Tento malý doplnok je veľmi dôležitý, predovšetkým v týchto dňoch, keď sa skoro stmieva, môže zachrániť život,“ uviedla Bárdyová s tým, že pre vodičov sa vďaka nemu stanú chodci viditeľnými a stihnú včas zareagovať a predísť stretu auta s nimi.

Do akcie „Reflex“ sa podľa hovorkyne zapoja príslušníci dopravnej a poriadkovej služby.

„Policajní preventisti budú chodcom rozdávať reflexné prvky. Odbor komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru distribuoval na jednotlivé krajské riaditeľstvá Policajného zboru takmer 9 000 reflexných prvkov, Ministerstvo dopravy SR prispelo ďalšou tisíckou prvkov,“ povedala Bárdyová.

Po Reflexe nasleduje Katarína

Dňa 25. novembra bude na území Slovenska zase akcia s názvom Katarína.

„Policajti dopravnej a poriadkovej polície budú najmä na miestach zvýšenej koncentrácie ľudí, teda v okolí kultúrnych zariadení, diskoték, pohostinstiev a podobne. Posvietia si predovšetkým na alkohol u vodičov motorových a nemotorových vozidiel a u chodcov, cyklistov a kolobežkárov na používanie reflexných prvkov,“ doplnila Bárdyová.

Od začiatku roka do dnešného dňa eviduje polícia 10 236 dopravných nehôd, pri ktorých zomrelo 227 osôb, ťažko sa zranilo 754 a ľahko 4 410 osôb.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa Bárdyová
Firmy a inštitúcie Policajný zbor SR