Dialničiari uzavreli predbežnú zmluvu s ďalším poskytovateľom európskeho mýta, je ním český Eurowag

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mýto, nákladiak
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Národná diaľničná spoločnosť, a.s., (NDS) podpísala zmluvu o budúcej zmluve s ďalším medzinárodným poskytovateľom Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS), s českým Eurowagom.

Slovenský mýtny trh

Vyberať mýto cez uvedenú službu aj na Slovensku tak budú môcť predbežne tri spoločnosti. Kompletnú dokumentáciu potrebnú na akreditáciu EETS poskytovateľov na slovenský mýtny trh okrem Eurowagu odovzdali už aj nemecký Toll4Europe a taliansky Telepass.

Ako v utorok informovala NDS, popri prvej trojici už prejavili záujem aj ďalší veľkí hráči na európskom mýtnom trhu, napríklad nemecký TollTickets a francúzsky TotalEnergies.

„Pre poskytovateľov, s ktorými sme už podpísali zmluvu o budúcej zmluve, bude pokračovať všetko podľa harmonogramu akreditácie. Ďalším krokom pre nich bude testovanie ich palubných jednotiek. Bude sa zisťovať, či sú ich OBE jednotky kompatibilné s našim rozhraním,“ uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Prvá trojica EETS poskytovateľov už má blízko k tomu, aby sa stali plnohodnotnými súčasťami mýtneho trhu Slovenska.

Zapojenie do systému

„Hneď, ako sa ich implementácia sprocesuje v plnej miere, dopravcovia, ktorí od týchto EETS poskytovateľov majú palubnú jednotku na platenie mýta v iných krajinách, budú môcť túto jednotku využívať už aj na ceste naprieč Slovenskom,“ priblížila hovorkyňa diaľničiarov.

Slovensko sa podľa NDS zapojí do systému EETS naplno v priebehu tohto roka. Poskytovatelia služby európskeho mýta, tvrdia diaľničiari, budú popri národnom poskytovateľovi vyberať mýto pre štát za výrazne výhodnejších podmienok, ako to fungovalo doteraz. Jedným z najdôležitejších faktorov je, že ich provízia bude nižšia.

Najväčšia výhoda

„Druhým prínosom EETS bude zvýšenie konkurencie na mýtnom trhu Slovenska. Keďže mýto bude vyberať viacero poskytovateľov EETS, prinesie to na trh súťaž, ktorá prirodzene bude tlačiť týchto poskytovateľov k zlepšovaniu svojich služieb,“ poznamenala Žgravčáková.

Z celoštátneho a celoeurópskeho hľadiska je najväčšou výhodou EETS „bezhraničnosť“. Palubné jednotky EETS poskytovateľov totiž fungujú naprieč viacerými európskymi krajinami, čo značne znižuje starosti dopravcov s vymieňaním týchto jednotiek na hraniciach.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EurowagNDS Národná diaľničná spoločnosť