Diaľničiari sa dohodli na budúcej zmluve so štvrtým poskytovateľom služby európskeho mýta, môže sa ním stať český ITIS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kým domáci vodiči osobných automobilov, motocyklov a autobusov platia mýto cez štátnu aplikáciu e-Toll, zahraniční si musia diaľničný lístok zakúpiť v predstihu cez systém Autopay. Elektronické mýto, mýtna brána, mýtny systém
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) sa predbežne dohodla na budúcej zmluve s ďalším medzinárodným poskytovateľom Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS), s českým ITIS.

Vyberať mýto cez uvedenú službu aj na Slovensku tak budú môcť predbežne štyri spoločnosti.

Záujem prejavili ďalší veľkí hráči

Kompletnú dokumentáciu potrebnú na akreditáciu EETS poskytovateľov na slovenský mýtny trh okrem ITIS odovzdali už aj český Eurowag, nemecký Toll4Europe a taliansky Telepass.

Ako v piatok informovala NDS, popri nich už prejavili záujem aj ďalší veľkí hráči na európskom mýtnom trhu, napríklad nemecký TollTickets a francúzsky TotalEnergies.

Pre poskytovateľov, s ktorými diaľničiari už podpísali zmluvu o budúcej zmluve, bude pokračovať všetko podľa harmonogramu akreditácie.

Otestujú sa palubné jednotky

„Ďalším krokom pre nich bude testovanie ich palubných jednotiek. Bude sa zisťovať, či sú ich OBE jednotky kompatibilné s našim rozhraním,“ uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Prvá štvorica medzinárodných EETS poskytovateľov tak už má blízko k tomu, aby sa stali plnohodnotnými súčasťami mýtneho trhu Slovenska.

Hneď, ako sa ich implementácia sprocesuje v plnej miere, dopravcovia, ktorí od týchto medzinárodných EETS poskytovateľov majú palubnú jednotku na platenie mýta v iných krajinách, budú môcť túto jednotku využívať už aj na ceste naprieč Slovenskom.

Zvýši sa konkurencia na trhu

„Slovensko sa zapojí do systému EETS naplno v priebehu tohto roka. EETS poskytovatelia budú popri národnom poskytovateľovi vyberať mýto pre štát, avšak za výrazne výhodnejších podmienok, ako to fungovalo doteraz. Jedným z najdôležitejších faktorov je, že ich provízia bude nižšia,“ dodala Žgravčáková.

Druhým prínosom EETS podľa NDS bude zvýšenie konkurencie na mýtnom trhu Slovenska.

Keďže mýto bude vyberať viacero poskytovateľov EETS, prinesie to na trh súťaž, ktorá prirodzene bude tlačiť týchto poskytovateľov k zlepšovaniu svojich služieb.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Žgravčáková
Firmy a inštitúcie ITISNDS Národná diaľničná spoločnosť