Cestovanie bratislavskou MHD bude o čosi komfortnejšie. Na najvyťaženejšie linky nasadia veľkokapacitné autobusy

Najvyťaženejšie linky budú obsluhovať veľkokapacitné kĺbové autobusy.
  • aktualizované 10. januára 2022, 16:20

Dopravný podnik Bratislava (DPB) v pondelok nasadí do ulíc hlavného mesta prvé z celkovo 70 veľkokapacitných viac ako 18-metrových autobusov. Na pondelkovom brífingu o tom informoval predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský a viceprimátorka Bratislavy Tatiana Kratochvílová.

Zvýši sa kvalita cestovania

„Pripravených je 40 nových veľkokapacitných, nízkopodlažných autobusov,“ uviedla Kratochvílová. Ako dodala, mesto je presvedčené o tom, že aj kvalita dopravných prostriedkov zvýši atraktivitu cestovania mestskou hromadnou dopravou (MHD), ktorá je jednou zo základných pilierov dopravy v Bratislave.

Veľkokapacitný autobus.
Foto: ilustračné, www.facebook.com.

Cena jedného autobusu bola podľa Rybanského takmer 255-tisíc eur, čo je v porovnaní s nákupom v minulosti úspora až 70-tisíc eur pri nákupe jedného takéhoto vozidla.

Staré autobusy vyradia

Ako uviedol Rybanský, všetkých 40 kusov nízkopodlažných, kĺbových autobusov z prvej dodávky dorazilo do Bratislavy a sú pripravené na nasadenie do ostrej prevádzky. „Dnes vypúšťame do bratislavských ulíc prvých osem kusov týchto autobusov a v nasledujúcich dňoch budeme pokračovať a zvyšovať ich počet v uliciach,“ poznamenal.

Nové autobusy nahradia primárne staré vysokopodlažné autobusy a niektoré staršie autobusy vo vozidlovom parku DPB, ktoré následne vyradia.

Veľkokapacitný autobus.

„Tieto autobusy budeme nasadzovať na naše najvyťaženejšie linky, a to podľa reálnych dát, podľa poštu cestujúcich,“ dodal Rybanský. Dodal, že budú nasadzované na linky, kde kĺbové autobusy premávajú, ale aj na linky, kde kĺbové autobusy nie je až také bežné vidieť.

„Posilníme napríklad linku 37 medzi Mostom SNP a Záhorskou Bystricou, ale aj linku 88, ktorá spája autobusovú stanicu a Petržalku,“ uzavrel.

Veľkokapacitný autobus.

Jeden z najväčších nákupov

Nové vozidlá DPB postupne nasadí najmä na linky 21, 29, 31, 32, 37, 39, 50, 63, 70, 78, 88, 96 a 98.

„Nákup 70 nových autobusov bol v rámci bratislavskej MHD jedným z najväčších a DPB sa podarilo vysúťažiť historicky najlepšiu cenu za kĺbové vozidlo – 254 950 eur. Ušetrené finančné prostriedky DPB postupne reinvestuje do zlepšenia pracovného prostredia zamestnancov,“ uviedol hovorca DPB Martin Chlebovec.

Autobusy majú moderný interiér s 39 sedadlami v hygienickom koženkovom prevedení a tiež sedadlami vyhradenými pre cestujúcich so zníženou pohyblivosťou. K dispozícii budú tiež USB nabíjačky, WiFi pripojenie, kamerový systém, moderný informačný systém pre cestujúcich, výkonná klimatizácia, systém pre počítanie cestujúcich a hlásiče pre slabozrakých a nevidiacich.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Rybanský
Firmy a inštitúcie DPB Dopravný podnik BratislavaMagistrát hlavného mesta SR Bratislava