Cargo Slovakia bude využívať služby dcérskej firmy Depo Services, odčlenenie vraj prináša transparentnejšie hospodárenie

ZSSK Cargo Slovakia

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s., (ZSSK CARGO) zriadila novú dcérsku spoločnosť Depo Services, a. s., pre zabezpečovanie servisu a opráv železničných koľajových vozidiel. Štátny vlakový nákladný dopravca ako materská spoločnosť bude aj v budúcnosti využívať jej služby. Podľa štátneho tajomníka Ministerstva dopravy SR Jaroslava Kmeťa (nom. Sme rodina) toto odčlenenie prináša pre obe spoločnosti transparentnejšie hospodárenie.

Optimalizácia nákladov

V súčasnosti sú hlavnými motívmi založenia dcérskej spoločnosti Depo Services optimalizácia nákladov, zefektívnenie procesu opráv a údržby hnacích dráhových vozidiel, zvýšenie konkurencieschopnosti a prispôsobenie sa zmenám štruktúry železničných dráhových vozidiel,“ informoval na sociálnej sieti Kmeť s tým, že to súvisí s realizáciou Koncepcie rozvoja parku hnacích dráhových vozidiel ZSSK CARGO na roky 2022 až 2030.

Štát a verejnosť podľa rezortného štátneho tajomníka získajú presnejšie vykazovanie nákladov a výnosov oboch spoločností.

Zároveň ide aj o príležitosť pre samostatnú opravárenskú spoločnosť k získavaniu nových obchodných príležitostí na trhu. Cieľom nie je obmedzovanie servisných služieb, ale naopak vytvorenie nových príležitosti a sústredenie sa materskej spoločnosti na transport tovaru na železniciach,“ priblížil Kmeť.

Ide o neekonomické rozhodnutie

ZSSK CARGO pôsobí na otvorenom trhu s inými železnými prepravnými spoločnosťami a nie je dotované zo štátneho rozpočtu.

Štátny tajomník rezortu dopravy označil za neprofesionálne vyjadrenia doposiaľ verejne neznámych politikov na sociálnych sieťach o tom, že v prípade vytvorenia Depo Services ide o neekonomické rozhodnutie.

Je správne, ak opozičné alebo neparlamentné strany prostredníctvom svojich politikov poukazujú na chyby. No je nesprávne, ak v záujme vyšších lajkov a viditeľnosti vyhlasujú čo by bolo, keby bolo,“ dodal Kmeť.

Spoločnosť Depo Services, a. s., so sídlom v Bratislave vznikla v polovici januára, podľa obchodného registra má základné imanie 25-tisíc eur a jej jediným akcionárom je ZSSK CARGO. Predsedom predstavenstva novej firmy je Ľubomír Kuťka, ktorý je v materskej spoločnosti členom predstavenstva a riaditeľom úseku služieb železničných koľajových vozidiel – Depo Services. Podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku obchodu ZSSK CARGO Jaroslav Daniška je aj podpredsedom predstavenstva dcérskej firmy, post člena predstavenstva v nej zastáva Andrej Slávik. Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK CARGO Roman Gono je v dozornej rade Depo Services spolu s Miroslavom Hoptom a Petrom Piknom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav Kmeť
Firmy a inštitúcie Depo ServicesMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRSme rodinaŽelezničná spoločnosť Cargo Slovakia