Bezpečnosť je pre Letové prevádzkové služby aj tento rok top prioritou, štátny podnik chce znižovať svoj investičný dlh

LETISKO M. R. ŠTEFÁNIKA: Deň otvorených dverí
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave. Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo

Zaistenie bezpečnosti letovej prevádzky pred akýmikoľvek komerčnými, prevádzkovými, environmentálnymi alebo sociálnymi vplyvmi je pre štátny podnik Letové prevádzkové služby SR (LPS SR) aj v tomto roku najvyššou prioritou.

„Podnik sa bude kontinuálne venovať už rozbehnutým projektom. Plánom je investovať do modernizácie technológií, systémov a zariadení a znížiť tak nahromadený investičný dlh z minulých období,“ uviedla pre agentúru SITA vedúca kancelárie riaditeľa Letových prevádzkových služieb Michaela Legelová.

Zamestnancov majú dostatok

Prioritou LPS zostáva tiež maximálne efektívne riadenie podniku, vytváranie priaznivých pracovných podmienok pre zamestnancov, ekonomická stabilita a profitabilita.

„Aktuálne LPS SR neeviduje nedostatok zamestnancov. Voľné pracovné miesta sú obsadzované priebežne, z dôvodu zabezpečenia výkonu práce a jej kontinuity,“ informovala Legelová s tým, že podnik mal koncom minulého roka 472 zamestnancov, v závere roka 2021 ich bolo 460.

Mzdové ohodnotenie pracovníkov LPS SR vlani rástlo pre zvýšenie letovej prevádzky po útlme spôsobenom pandémiou COVID-19.

„Aj keď sa základné mzdy a ostatné mzdové zložky dohodnuté v kolektívnej zmluve nemenili, celkové mzdy vzrástli za jedenásť mesiacov minulého roka, v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2021, o 53,8 %. Relatívny nárast mzdových prostriedkov v roku 2022 v porovnaní s rokom 2021 bol spôsobený obmedzeniami v čase nízkej letovej prevádzky v roku 2021,“ priblížila Legelová.

Radary sú oveľa lepšie

Za posledných 30 rokov od vzniku samostatnej SR sa zlepšilo najmä radarové zobrazenie pre riadiacich letovej prevádzky, je spoľahlivejšie a bez takmer žiadnych výpadkov.

„Takisto sa vylepšila telefonická koordinácia s okolitými partnermi. Zavedením moderného systému na poskytovanie letových prevádzkových služieb sa výrazne zlepšila aj detekčná schopnosť radarov, vrátane spracovania meteorologických informácií o význačnej oblačnosti,“ vysvetlila Legelová.

Aktuálne v LPS SR modernizujú rádionavigačné zariadenia a zavádzajú postupy satelitnej navigácie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michaela Legelová
Firmy a inštitúcie LPS Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky