Najvulgárnejšie nadávky, pľuvance aj vyhrážky. Účastníci LGBTI zhromaždenia sa pustili do Matoviča (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Matovič, video, protest
Reprofoto: www.facebook.com.
  • aktualizované 3. mája 14:30

Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič čelil v utorok pred parlamentom verbálnym útokom zo strany účastníkov protestného zhromaždenia na podporu práv transrodových ľudí.

Vulgárne peklo

„Po dnešku som o to viac presvedčený, že pred týmito ‚ľuďmi‘ musíme naše deti chrániť a som násobne viac presvedčený, že by sme mali na Slovensku výrazne viac investovať do dostupnosti psychiatrickej pomoci. Pacientov kopa,“ uviedol v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Ako Matovič opísal, vyšiel z parlamentu smerom do centrály hnutia a v diaľke na Zámockej ulici uvidel dav ľudí s dúhovými vlajkami. Keď odpovedal na otázky novinárky, prišiel prvý človek z davu, ktorý začal na neho vykrikovať vulgarizmy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Potom prišli ďalší a začalo vulgárne peklo, ktoré som ešte nevidel a ani nezažil. Krížom krážom ako totálni dezoláti začali na mňa súkať tie najvulgárnejšie nadávky, pľuť odzadu na sako a vyhrážať ‚skončil si, ja ťa zabijem!‘. Po chvíli som vytiahol z vrecka mobil, že si tú oplzlú primitívnu bandu zvečním, vtom mi jeden orangutan vytrhol z ruky mobil, opísal Matovič.

Ako dodal líder OĽaNO, chodí po Slovensku a stretol množstvo fanúšikov ĽSNS či Rebubliky, no nikde nestretol pokope „tak primitívnych, arogantných, vulgárnych a zlých ľudí, ako medzi týmito transrodovými aktivistami“.

Útok na redaktorku

Na stredajšej tlačovej konferencii Matovič uviedol, že bojovať za práva LGBTI ľudí vulgárnym spôsobom, nadávať, útočiť, pľuť na človeka, ktorý má iný názor, je v rozpore so záujmami tejto komunity.  Je presvedčený o tom, že slušní príslušníci LGBTI komunity sa hanbia za takýchto aktivistov, ktorí ich reprezentujú.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Matovič vysvetlil, že bez akejkoľvek provokácie na neho účastníci protestu zaútočili, keď odchádzali s kolegami z Národnej rady SR do centrály hnutia. Ako dôkaz poskytol aj videozáznam celej situácie od redaktorky denníka Štandard.

„Na konci videa je vidieť, že táto skupinka agresívnych hulvátov zaútočila aj na samotnú redaktorku. Nedovolili je snímať, nadávali jej, aby odtiaľ vypadla. Tí ľudia neútočili teda len na mňa, ale aj na redaktorku nezávislého média, ktorá svojho času bola veľmi aktívna pre LGBTI komunitu. Keď však pochopila, že najmä tá transexuálna propaganda je nebezpečná a títo ľudia sa správajú agresívne v takýchto situáciách, tak opustila tieto kruhy a začala dokumentovať ich činnosť,“ uviedol Matovič s tým, že samotná redaktorka súčasne vyvrátila hoax, že na mieste boli nejakí zaplatený aktivisti, pretože konkrétnych ľudí dlhodobo pozná.

Svedkom incidentu bol aj Šefčík

Matovič upozornil, že niektoré médiá v tomto prípade deformujú realitu, keď tvrdia, že účastníkov protestu provokoval. „Nebolo by dobré, aby teraz niekto len preto, že na strane agresívnych útočníkov sú transexuálni aktivisti, začal manipulovať s pravdou a vymýšľal si presný opak voči samotnej skutočnosti,“ podotkol šéf hnutia OĽaNO.

„Títo ľudia pred tým, ako na mňa zaútočili, mali minútu ticha pred Teplárňou, odovzdávali tam kytičky, uctili si pamiatku zavraždených ľudí, hovorili o slušnosti a tolerancii. Mrzí ma to v mene tej slušnej časti LGBTI komunity,“ dodal Matovič.

Poslanec Marek Šefčík (OĽaNO), ktorý bol svedkom incidentu, potvrdil, že v skutočnosti nešlo o žiadnu provokáciu a nemali ani vedomosť o tom, že sa daný protest v tomto čase koná. Vysvetlil, že si ich Matovič síce natáčal na telefón, ale bolo to až v čase, keď bola situácia vyostrená.

Pred parlamentom sa v utorok konalo protestné zhromaždenie na podporu práv transrodových ľudí ako reakcia na návrh zákona, ktorý znemožní prístup k právnym tranzíciám. Zákon už v marci podporilo 87 poslancov. Na májovej schôdzi sa má o zákone opäť hlasovať. Zhromaždenie zorganizovali LIGHT*, Povstanie Pokračuje, Status Queer, feministky.sk a Amnesty International Slovensko.

Podľa jednej z predkladateliek návrhu zákona Anny Záborskej má tento zákon pomôcť poriadku v spoločnosti. „V skutočnosti by prijatie tohto zákona spôsobilo, že právna tranzícia, čiže úradná zmena pohlavia a rodného čísla, by bola možná iba v prípade, ak človek predloží genetický test, ktorý by preukázal, že v minulosti došlo k nesprávnemu určeniu pohlavia danej osoby“.

Návrh zákona je podľa organizátorov protestu medicínskym nezmyslom – aj lekárska odborná komunita sa na základe aktuálnych vedeckých poznatkov zhoduje, že genetický test nedokáže so stopercentnou istotou určiť pohlavie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie Amnesty International Slovensko