Najničivejší požiar v histórii štátu zničil časť archívu spoločnosti Hewlett-Packard

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Lesný požiar Kalifornia
Foto: ilustračné; SITA/AP

SANTA ROSA 31. októbra (WebNoviny.sk) – Rozsiahle požiare v Kalifornii zničili časť archívu spoločnosti Hewlett-Packard, známej aj pod skratkou HP. Viac ako sto škatúľ s listami a ďalším materiálom bolo uložených vo dvoch budovách s kanceláriami spoločnosti Keysight Technologies. Obe však zhoreli počas požiaru, ktorý si vyžiadal 43 mŕtvych a zničil viac ako sedemtisíc domov a ďalších stavieb.

Zničené archívne záznamy ocenili v roku 2005 na takmer dva milióny dolárov. Bývalá archivárka HP Karen Lewis uviedla, že ich nie je možné nahradiť. Vyhlásila, že v 80. rokoch minulého storočia si počas kompletizácie materiálov uvedomila, že má v rukách „históriu Silicon Valley a elektrotechnického priemyslu“. Zničené spisy obsahovali spomienky na vznik vreckovej kalkulačky HP-35 z roku 1972 či návrh na vybudovanie takzvaného open officeu.

Hovorca spoločnosti Keysight Technologies Jeff Weber vyhlásil, že firma spravila všetky opatrenia, aby archív ochránila. „Najničivejší požiar v histórii štátu však zabránil úsiliu zachrániť časť archívu,“ dodal.

Hovorkyňa HP Dana Lengkeek povedala, že existuje ďalší archív, v ktorom sú schované napríklad listy alebo príhovory zakladateľov firmy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia