Nájdeme autora filmu, vyhrážajú sa urazení moslimovia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Protest and prorok
Foto: SITA/AP

DUBAJ 17. septembra (WEBNOVINY) – Iránska vláda je ochotná „vystopovať“ osoby zodpovedné za výrobu protiislamského filmu, ktorého zverejnenie vyvolalo minulý týždeň rozsiahle protesty medzi moslimami.

Varoval pred tým iránsky viceprezident Muhammad Réza Rahímí. Dôvodom je podľa neho fakt, že snímka „urazila 1,5 miliardy moslimov na celom svete,“ povedal na nedeľňajšom rokovaní vlády v Teheráne. Rahímí ale nešpecifikoval, akým spôsobom chce Irán autora snímky nájsť.

Zatiaľ nie je celkom jasné, ako a kedy kontroverzná 14-minútová snímka vznikla. Podľa niektorých médií ju na internet zavesil 55-ročný koptský kresťan Nakoula Basseley Nakoula, ktorý žije v americkej Kalifornii.

Demonštrácie proti snímke si vyžiadali už desiatky mŕtvych a ich obeťou sa v utorok stal aj americký veľvyslanec v Líbyi, ktorého zabil dav nahnevaných moslimov pri útoku na ambasádu USA v Benghází.

https://www.youtube.com/watch?v=ntgzoE7rU9A

Prebiehajúce násilné demonštrácie v moslimskom svete sú dôkazom, že viaceré z prevažne islamských krajín majú ešte ďaleko od skutočnej modernizácie. Myslí si to osobitný vyslanec takzvaného Blízkovýchodného kvarteta a bývalý britský premiér Tony Blair. Kontroverzný film, proti ktorému moslimovia demonštrujú, pritom označil za „smiešny„.

Film môže byť nesprávny a urážlivý, ale takisto je smiešny,“ povedal Blair v pondelkovom rozhovore pre rozhlasovú stanicu BBC 4. „Problémom je, že tu máte malú skupinu skutočných extrémistov, ľudí, ktorí sa zapájajú do násilia. Ale pointa leží oveľa hlbšie, čo je dôvodom, prečo ide o veľký problém, ktorý sa podarí vyriešiť až po výmene generácie,“ myslí si britský politik.

V moslimskom svete podľa neho v súčasnosti prebieha boj medzi „modernizačnými“ a „veľmi silnými reakčnými“ silami.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Prorok MohamedTony Blair