Aktualizované: V Paríži na Champs-Élysées zastrelili policajta, k útoku sa prihlásil Islamský štát (video)

útok na Champs Élysées
Na Champs-Élysées spustil útočník paľbu na policajtov strážiacich okolie vchodu do stanice metra. Paríž, 20. apríla 2017. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 21. apríla 19:07

PARÍŽ 20. apríla (WebNoviny.sk) – Jeden policajt zahynul a ďalší utrpel zranenia pri streľbe na parížskom bulvári Champs-Élysées, kde útočník spustil paľbu na policajtov strážiacich okolie vchodu do stanice metra. Informovala o tom tlačová agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie francúzskej polície.

Podľa parížskej policajnej hovorkyne Johanny Primevertovej útočník zámerne strieľal na policajtov strážiacich okolie vchodu do metra na stanici Franklina Roosevelta. Páchateľa polícia zastrelila. K zodpovednosti za útok sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS). Spáchal ho údajne jej bojovník Abu Youssef al-Belgiki (Belgičan). Belgická federálna prokuratúra však poprela, že by páchateľ parížskeho útoku bol Belgičan.

Páchateľ sa pokúsil utiecť

K incidentu došlo vo štvrtok okolo 21.00 h potom, čo páchateľ vystúpil z auta a spustil paľbu na stojace policajné hliadkovacie vozidlo, pričom jedného policajta usmrtil a ďalších dvoch vážne zranil, sú mimo ohrozenia života. Po útoku, pri ktorom podľa BBC utrpela zranenia aj okoloidúca turistka, sa páchateľ z miesta činu pokúsil za stálej streľby utiecť.

Jeden zo zranených policajtov spolu s kolegom, ktorý sa nachádzal v blízkosti miesta činu, ho však na úteku zastrelili. Polícia celú Champs-Élysées po útoku úplne uzavrela.

Útok bol teroristickým činom

Francúzsky prezident Francois Hollande po mimoriadnom zasadnutí bezpečnostnej rady štátu povedal, že štvrtkový útok v Paríži bol teroristickým činom. Parížsky prokurátor Francois Molins v piatok uviedol, že vyšetrovatelia stále preverujú, či páchateľ konal sám, alebo mal komplica. Podľa jeho údajov je identita útočníka je známa a „bola preverená“. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie ju však úrady nezverejnia.

Podľa zdrojov blízkych vyšetrovateľom je zastreleným útočníkom 39-ročný Francúz, ktorý bol v minulosti vyšetrovaný v súvislosti s terorizmom a vzhľadom na svoju radikalizáciu bol sledovaný tajnými službami. Bol odsúdený aj za tri pokusy o vraždu, pričom terčom dvoch z nich boli policajti. Podľa Le Parisien polícia prehľadala v meste Chelles v departemente Seine-et-Marne dom, kde žil útočník. Denník sa o ňom zmieňuje ako o Karimovi C.

Polícia v noci zadržala a vypočúva tri osoby, ktoré sa nachádzali v byte predpokladaného páchateľa útoku. V aute, ktorým sa páchateľ dopravil na ulicu Champs-Elyseés v centre mesta, sa našla opakovacia brokovnica a niekoľko kuchynských nožov. Informovala o tom televízia BFMTV s odvolaním sa na úrad prokurátora.

Útočník už mal záznamy v registri trestov

Parížsky prokurátor Francois Molins v piatok na tlačovej konferencii oznámil, že útočník mal vo štvrtok pri sebe rukou písaný odkaz obraňujúci extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS), keď spustil streľbu do policajtov. Prokurátor pre boj proti terorizmu Molins uviedol, že odkaz očividne vypadol útočníkovi Karimovi Cheurfimu z vrecka. Tento 39-ročný muž mal už záznamy v registri trestov.

Molins povedal, že odkaz vychvaľoval IS a obsahoval aj adresy bezpečnostných lokalít. Islamský štát sa prihlásil k štvrtkovému útoku na známej parížskej triede Champs-Élysées, pri ktorom bol zastrelený policajt. Cheurfiho zastrelili iní policajti, keď reagovali na jeho paľbu.

Molins uviedol, že Cheurfi má dlhý záznam v registri trestov, predovšetkým pokus o útok na policajta v minulosti. Prokurátor na tlačovej konferencii vyhlásil, že Cheurfiho zatkli už vo februári, ale neskôr ho prepustili pre nedostatok dôkazov o tom, že predstavuje hrozbu.

Pokračuje séria útokov na policajtov

Belgický denník La Derniere Heure vpiatok napísal, že útočník z Paríža mohol mať tesné väzby na teroristickú bunku v Belgicku. Oficiálne táto informácia zatiaľ nebola potvrdená. Televízia BFMTV informovala, že štvrtková prestrelka na Champs-Elysées bola jedenástou teroristickou akciou od roku 2012, ktorej terčom sa stali francúzski policajti alebo vojaci.

Predsedníčka syndikátu policajných komisárov Céline Berthonová pre France Info v súvislosti s útokom na Champs-Elysées uviedla, že „ide o boj na smrť“. Podľa jej názoru pokračuje séria útokov na policajtov, aké sa nedávno odohrali v Montrouge, Magnanville, neďaleko múzea Louvre a na letisku Orly.

„Uniforma je terčom,“ vyhlásila Berthonová, podľa ktorej islamisti od jesene 2014 vyzývajú svojich sympatizantov, aby útočili na predstaviteľov francúzskeho štátu, najmä však tých v uniforme. Vysvetlila, že uniforma je pre nich „symbolom demokratického poriadku vo Francúzsku“.

Champs-Elysées je symbolom Francúzska

Avenue de Champs-Elysées je symbolom Francúzska. Nachádzajú sa tam obchody prestížnych značiek, úrady, sídla firiem a je vyhľadávaným cieľom turistov. Ide o oblasť Paríža, kde vždy platia prísnejšie bezpečnostné opatrenia.

Nadránom sa na Elyzejských poliach obnovila premávka a v obvyklom režime pracuje aj metro. Dopoludnia tam otvoria aj všetky obchody, kaviarne, reštaurácie a banky. Bezprostredne po prestrelke polícia celú oblasť uzavrela. Policajti do neskorej noci skúmali miesto činu vrátane auta, ktorým tam prišiel páchateľ útoku.

 

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe François Hollande