Na Slovensko by malo prísť približne 200 českých vojakov, dorazia aj z iných krajín

Vojak, vojaci
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na Slovensko by malo v pondelok a v utorok 5. apríla prísť približne 200 českých vojakov. Spolu s nimi príde aj ďalší zabezpečovací personál, ktorý sa po splnení úloh presunu vráti do Českej republiky. Pôjde o takzvanú predsunutú skupinu, ktorá vytvorí podmienky na neskorší príchod celého plánovaného kontingentu.

Celkovo by malo na Slovensku byť v rámci takzvanej predsunutej prítomnosti vojakov NATO do 600 vojakov z Českej republiky. Aktuálne sa na Slovensku nachádza aj približne 400 amerických, nemeckých a holandských vojakov v rámci schválenej aktivity NATO. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Vláda a parlament odsúhlasil prítomnosť zahraničných ozbrojených síl členských krajín NATO na území Slovenskej republiky. Na Slovensku by malo pôsobiť 2 100 vojakov členských krajín NATO.

Podľa schváleného materiálu by malo na Slovensko prísť do 600 vojakov z Českej republiky, do 200 vojakov z Holandska, do 100 vojakov z Poľskej republiky, do 400 vojakov zo Spojených štátov amerických a do 700 vojakov z Nemecka. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) sa tiež dohodol so slovinským rezortným partnerom Matejom Toninom na prítomnosti do 200 slovinských vojakov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav NaďMartina Kovaľ KakaščíkováMatej Tonin
Firmy a inštitúcie Národná rada SRNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyVláda SR