Na omšu pápeža Františka v Budapešti prišli desaťtisíce ľudí, mosty cez Dunaj označil za symboly európskej jednoty

Vatican Sex Abuse
Pápež František. Foto: archívne, SITA/AP

Desaťtisíce Maďarov sa v nedeľu zhromaždili na Námestí Lajosa Kossutha na nábreží Dunaja v Budapešti na záverečnú svätú omšu pápeža Františka.

Vatikán s odvolaním sa na miestnych organizátorov uviedol, že na omši sa zúčastnilo približne 50-tisíc ľudí, z toho viac ako 30-tisíc na spomenutom námestí.

Dominovala téma Ukrajiny

Boli medzi nimi maďarská prezidentka Katalin Nováková i tamojší populistický premiér Viktor Orbán. Omša predstavovala vrchol Františkovej trojdňovej návštevy Maďarska, ktorej dominovalo znepokojenie Vatikánu nad ťažkou situáciou susednej Ukrajiny.

Po omši mal František pred návratom do Ríma záverečné podujatie v Budapešti, a to prejav o európskej kultúre na miestnej Katolíckej univerzite Petra Pázmáňa.

Už 86-ročný František sa vo svojich prosbách o ukončenie vojny pokúsil o diplomatickú rovnováhu, keď vyjadril solidaritu s Ukrajinou a zároveň ponechal otvorené dvere pre dialóg s Moskvou.

Pomodlil sa s utečencami

V sobotu sa pomodlil s ukrajinskými utečencami a potom sa stretol s vyslancom ruského patriarchu Kirilla, ktorý rozhodne podporuje inváziu Moskvy a ospravedlňuje ju ako metafyzický boj proti liberálnemu Západu.

František využil túto návštevu na výzvu európskemu kontinentu, aby opäť našiel svojho ducha jednoty a cieľa, pričom budapeštianske mosty cez Dunaj označil za symboly jednoty a spojenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pápež František