Irán a Omán budú spoločne analyzovať náklady na služby spojené so správou Hormuzského prielivu, uviedli v utorok obe krajiny, pričom zdôraznili svoje suverénne právo nad vodami strategickej úžiny. Teherán opakovane tvrdí, že plánuje zaviesť tzv. námorné servisné poplatky, nie mýto, čo Spojené štáty ostro odmietajú.

V pondelok prešlo Hormuzom 36 nákladných plavidiel, najviac od začiatku vojny medzi USA a Iránom
Štáty v spoločnom vyhlásení zdôraznili „suverénne práva nad svojimi teritoriálnymi vodami“, ale ománsky minister zahraničia zároveň uviedol, že obe strany sú odhodlané zachovať „bezpečný prechod bez mýtnych poplatkov“. Krajiny sa dohodli na vytvorení spoločnej pracovnej skupiny, ktorá má pripraviť návrh budúcej správy plavby v prielive vrátane poskytovaných služieb a ich cien v súlade s medzinárodnými štandardmi.
Vyhlásenie nasledovalo po rokovaniach v Maskate, kde sa iránsky minister zahraničiaAbbás Arakčí a hlavný vyjednávač Mohammad Báker Kálíbáf stretli s ománskym sultánom Hajthamom bin Tárikom a šéfom diplomacie Badrom Albusaidím. Irán minulý týždeň oznámil, že poplatky začne vyberať po 60‑dňovom období bezplatného prechodu, ktoré stanovuje memorandum o porozumení s USA.
Memorandum tiež predpokladá, že Irán a Omán budú spolu s ďalšími štátmi Perzského zálivu rokovať o budúcej správe prielivu. Omán sa predtým dostal pod kritiku Washingtonu pre správy, že plánuje spoločné mýto s Iránom. Prezident USA Donald Trump varoval, že ak sa Maskat pokúsi kontrolovať prieliv spolu s Teheránom, „vyhodí ich do vzduchu“. Minister financiíScott Bessent zároveň pohrozil sankciami, ak by Omán pomáhal zaviesť mýtny systém.
