Myslenie nebolí a prináša veľa výhod

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hlava, bolesť, migréna
Bolesti hlavy nemusia vyriešiť len lieky Foto: plantamedicinales.net

BRATISLAVA 19. augusta (WBN/PR) – Aj napriek tomu, že určité dôkazy o cieľavedomej myšlienkovej aktivite priniesli aj výskumy s inými živočíšnymi druhmi, mozgová aktivita zvierat sa nikdy nepriblíži ľudskej schopnosti abstraktného a logického myslenia. Myslenie nám umožňuje chápať súvislosti, premýšľať o dôsledkoch činov, ktoré sa chystáme uskutočniť a v konečnom dôsledku aj realizovať premyslené a komplexné rozhodnutia.

Každý deň robíme mnohé rozhodnutia bez toho, aby sme si to uvedomovali. Zatiaľ čo niektoré sú rutinné a nad ich vyriešením si takmer vôbec nemusíme lámať hlavu, iné si vyžadujú náročnú a dlhodobú prípravu. Rozhodovanie je dokonca integrálnou súčasťou konkrétnych povolaní a adepti na tieto funkcie sa preverujú špecifickými metodikami mapujúcimi práve tento psychický proces.

Možnosti nášho myslenia sú samozrejme obmedzené. Odhliadnuc od známeho zistenia, že človek dokáže naplno využívať len 10% svojho mozgu, značné rozdiely existujú od človeka k človeku. Zatiaľ čo niektorí z nás nepatria medzi pomyselných mentálnych atlétov a vynikajú skôr fyzickými zručnosťami, iní dokážu svojou mysľou neuveriteľné veci.

Všetci poznáme prípady geniálnych ľudí ako Albert Einstein, James Watt či Kopernik, ktorí svojím myslením dokázali meniť svet. Iní však využívajú svoju nadpriemernú mentálnu kapacitu značne odlišným spôsobom. Namiesto zveľadovania sveta sa inteligencia pre nich stáva prostriedkom k získaniu majetku. Natrafíte na nich napríklad v luxusných kasínach, na dostihoch, aukciách či na luxusných pokrových či šachových turnajoch. Pre mnohých nepochopiteľným spôsobom dokážu títo ľudia odhaliť pravdepodobnosť, s akou funguje ruleta a staviť presne na to číslo, ktoré skutočne padne. Iní dokážu s absolútnou presnosťou určiť algoritmy, podľa ktorých pracujú výherné automaty či predpovedať ďalší ťah súpera v kartách.

Aj napriek tomu, že za značnú časť našej inteligencie vďačíme genetickej výbave, nemusíme zúfať. Myslenie môžeme výrazne zlepšovať a zdokonaľovať počas celého svojho života. Nadobúdaním skúseností, riešením problémov, vzdelávaním, čítaním kníh či sledovaním náučných televíznych programov a mnohými inými aktivitami každý deň posilňujeme náš mozog. Každý z nás má teda šancu rozvíjať sa a pracovať aj na tejto oblasti schopností. Vhodnou inšpiráciou môže byť napríklad nedávno zistený vedecký poznatok o tom, že aktívna myšlienková činnosť chráni mozog pred konkrétnymi typmi chorôb a zabezpečuje aj v neskoršej starobe vitálny a plnohodnotný život.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať