Fanúšikovia, Švédsko
Fanúšikovia Švédska počas zápasu na MS vo futbale 2018. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 3. júla 19:49

PETROHRAD 3. júla (WebNoviny.sk) – Futbalisti Švédska sa stali siedmymi štvrťfinalistami majstrovstiev sveta v Rusku. V súboji proti Švajčiarom predviedli koncentrovaný defenzívny výkon a favorizovaný šiesty tím rebríčka FIFA zdolali najtesnejším rozdielom 1:0. Postup medzi osmičku najlepších im zabezpečil Emil Forsberg.

Napriek tomu, že tieto krajiny sa v minulosti stretli už 28-krát, na scéne významného medzinárodného podujatia mal ich súboj premiéru. Švédom v osemfinále chýbal zranený a zároveň vykartovaný záložník Sebastian Larsson, Švajčiari pre dve žlté napomínania museli oželieť služby dvojice obrancov – Stephana Lichtsteinera a Fabiana Schära.

Švédi vzišli z F-skupiny ako jej prekvapivý víťaz. Až za nimi skončili Mexičania, Nemci a reprezentanti Kórejskej republiky. Zo skupinovej fázy postúpili pri všetkých štyroch ostatných účastiach medzi svetovou elitou (1994, 2002, 2006 a 2018).

Ak sa „Helvéti“ dostanú na svetový šampionát, takmer pravidelne na ňom postúpia do osemfinále. Stalo sa tak v rokoch 1994, 2006, 2014 aj na aktuálnych MS v Rusku. Zo skupiny nepostúpili akurát v roku 2010 v JAR. Na tomto „mundiale“ obsadili v „éčku“ 2. pozíciu za Brazílčanmi, s ktorými však dokázali uhrať remízu 1:1.

V utorok je ešte na programe aj posledný osemfinálový zápas medzi Anglickom a Kolumbiou, ktorý sa hrá od 20.00 SELČ v Moskve. Postup do štvrťfinále si už vybojovali Francúzsko, Uruguaj, Rusko, Chorvátsko, Brazília a Belgicko.

90.+4 M. Lang

strely celkovo (na bránu): 12:18 (3:4), rohové kopy: 3:11, držanie lopty (v %): 36 – 64, rozhodcovia: Damir Skomina – Jure Praprotnik, Robert Vukan (všetci Slovin.), videorozhodca: D. Orsato (Tal.), 64 042 divákov

Švédsko: Olsen – Lustig (82. Krafth), Lindelöf, Granqvist, Augustinsson – Claesson, Svensson, Ekdal, E. Forsberg (82. Olsson) – Berg (90.+ Kiese Thelin), Toivonen.
Švajčiarsko: Sommer – Lang, Djourou, Akanji, R. Rodríguez – Behrami, G. Xhaka – Shaqiri, Džemaili (73. Seferovič), Zuber (73. Embolo) – Drmič.

I. polčas

Tretie európske osemfinále svetového šampionátu bolo spočiatku obojstranne opatrné. Prvú strelu do priestoru bránky vyslal v 7. minúte Švajčiar Zuber, no jeho pokus z ľavého krídla neprekvapil Olsena.

Oveľa nebezpečnejšie bolo účinkovanie Marcusa Berga v súperovej šestnástke. V 8. minúte volejom prestrelil, ale Helvéti následne pokazili rozohrávku a dopriali mu ďalšiu šancu. Švédsky zakončovateľ však z hranice pokutového územia trafil iba obrancu Akanjiho.

Tridsaťjedenročný Berg prepasíroval loptu na Sommera až v 28. minúte a nechýbalo mu veľa k tomu, aby skóroval. Jeho strela z približne desiatich metrov smerovala k žrdi, no švajčiarsky brankár ju vytlačil na roh. Aktívnejší Helvéti dlho nevedeli nič vyťažiť zo svojej územnej prevahy.

Až v 38. minúte to mohol zmeniť Džemaili, ale po presnej prihrávke Zubera vypálil nad brvno. O tri minúty neskôr zahodil veľkú príležitosť švédsky stredopoliar Albin Ekdal, keď zostal úplne voľný pred Sommerom. Z tesnej blízkosti sa oprel do Lustigovho centra, loptu však poslal na tribúnu.

II. polčas

Druhé dejstvo otvoril nepresným volejom švédsky útočník Ola Toivonen a potom sme dlho sledovali súboj o stred poľa. Vyčkávanie na prvý gól ukončil v 66. minúte Emil Forsberg, ktorý si potiahol loptu na hranicu šestnástky, vystrelil pravačkou a s prispením švajčiarskeho beka Akanjiho otvoril skóre – 1:0.

Helvéti ihneď reagovali zvýšenou aktivitou a dvoma striedaniami. Príležitosti na vyrovnanie však neprichádzali. Až v 79. minúte pohrozil nový muž na trávniku Embolo, ktorého hlavičku po rohovom kope musel zastaviť na bránkovej čiare Forsberg.

Švajčiari postupom času zvyšovali tlak a boli nasťahovaní v okolí pokutového územia súpera. Vypracovali si však len jedinú možnosť na vyrovnanie. V nadstavenom čase hlavičkoval z tesnej blízkosti Seferovič, no Olsen úspešne zasiahol.

Stávka na absolútne riziko zverencom trénera Vladimira Petkoviča nevyšla. V záverečných sekundách pustili do brejku Olssona, ktorého zastavil iba za cenu červenej karty Lang. Hlavný rozhodca pôvodne nariadil penaltu, ale po prezretí videozáznamu doprial Švédom len priamy kop. Toivonen ho síce nevyužil, ale jeho tím napriek tomu postúpil do štvrťfinále.

Hlasy (zdroj: FIFA):

Janne Andersson (tréner Švédska): „Bolo to skvelé stáť vedľa ihriska a počuť fanúšikov, ako kričia moje meno, ale futbal je tímový šport a toto mužstvo to naplno ukazuje. Všetci pracujeme veľmi tvrdo na trávniku jeden pre druhého. Vieme, že sme dobrý tím a sme radi za úspechy, ktoré sme dosiahli. Potrebujeme sa však čo najrýchlejšie zamerať na ďalší zápas, ktorý nás čaká v sobotu. Stále nie sme spokojní s tým, čo sme dosiahli. Chceme vyhrať aj nasledujúci duel.“

Emil Forsberg (stredopoliar Švédska, autor jediného gólu): „Znamená to pre mňa veľa, že sme dosiahli víťazstvo týmto spôsobom. Švajčiarom sme v rámci celého zápasu neponúkli veľa šancí. Na tomto úspechu sme sa podieľali spoločne ako jeden tím, na čo som hrdý a tlačia sa mi z toho slzy do očí. Ak nám všetko vyjde podľa predstáv, vieme, že môžeme byť dobrí v obrane aj v útoku. Dostali sme sa do štvrťfinále a to je dôkazom toho, že niečo robíme veľmi dobre.“

Vladimir Petkovič (tréner Švajčiarska): „Sme veľmi sklamaní, pretože sme chceli dosiahnuť viac. Chceme však zagratulovať švédskeho tímu, ktorý hral presne to, v čom je najlepší a stačilo mu to na to, aby nás zdolal. Ak už raz skórujú, sú pre súpera veľmi nepríjemní. Niečo nám v tomto zápase chýbalo, ale Švédi vo všetkých dueloch nedovolili svojim protivníkom, aby sa dostali do ideálneho tempa. V záverečných pätnástich minútach sme prejavili viac emócií a podarilo sa nám zlepšiť hru. Na postup nám to však nestačilo.“

Viac o téme: Majstrovstvá sveta MS vo futbale 2018: