MS v hokeji 2021: Bronzovú medailu po štvrtý raz od roku 2013 vybojovali Američania (video + foto)

Latvia Ice Hockey Worlds
Američania bronzoví po štvrtý raz od roku 2013, celkovo už majú 20 medailí z MS Foto: AP Photo/Sergei Grits

Súboj o bronzové medaily na majstrovstvách sveta v hokeji v lotyšskej Rige sa skončil suverénnym triumfom tímu USA nad Nemeckom 6:1. Američania vybojovali dvadsiatu medailu zo svetových šampionátov v hokeji, z toho deviatu bronzovú (bilancia 2-9-9).

Od roku 2013 zavesili bronzové medaily na krk amerických hráčov už po štvrtý raz. O novom, resp. staronovom majstrovi sveta sa rozhodne v nedeľu večer od 19.15 h SELČ, keď sa začne finále medzi obhajcami titulu Fínmi a Kanaďanmi.

Hneď v úvode zápasu mali Nemci šancu skóroval v štvorminútovej presilovej hre, ale gól nedali. Úvodný zásah súboja o 3. miesto sa zrodil v šiestej minúte po chybe Matthiasa Plachtu. V útočnom pásme Nemcov ho obral o puk Christian Wolanin, prešiel s ním cez celé klzisko a zoči-voči brankárovi Nemcov Felixovi Brückmannovi nezaváhal.

Američania definitívne zlomili Nemcov v polovici zápasu, keď v rozpätí necelých šiestich minút strelili ďalšie štyri góly. Ich autormi boli Conor Garland, Jack Drury, Jason Robertson a Trevor Moore.

Najmä presilovkový gól útočníka Dallasu Robertsona bol ukážkou streleckej pohotovosti a šikovnosti tohto 21-ročného Američana. Jeho strela švihom sa odrazila od ľavej žŕdky za chrbát brankára Nemcov.

V tretej tretine sa zápas už len dohrával. Nemci sa dočkali gólu útechy v 50. min, keď Dominik Bittner po prihrávke Dominika Kahuna prekonal Calvina Petersena. O 25 sekúnd neskôr Ryan Donato stanovil konečnú podobu výsledku na 6:1 pre tím USA.

MS v hokeji 2021 – Riga (Lot.) – zápas o 3. miesto:

USA – Nemecko 6:1 (1:0, 4:0, 1:1)

Góly: 6. Wolanin, 27. Garland (Robertson, Wolanin), 29. Drury (Chmelevski), 32. Robertson (Garland, Thompson), 53. Moore (Garland, Thompson), 50. Donato (Clendening, Thompson) – 50. Bittner (Plachta, Kahun)

Zostávajúci program:

finále: Fínsko – Kanada (19.15)

Známe konečné poradie MS 2021: 3. USA, 4. Nemecko, 5. Rusko, 6. Švajčiarsko, 7. Česko, 8. Slovensko, 9. Švédsko, 10. Kazachstan, 11. Lotyšsko, 12. Dánsko, 13. Nórsko, 14. Veľká Británia, 15. Bielorusko, 16. Taliansko.