MOSKVA 16. júla (WEBNOVINY) – Ruskí štátni vyšetrovatelia v stredu oznámili, že zatkli dvoch zamestnancov moskovského metra podozrivých z porušenia pravidiel bezpečnosti, ktoré mohli viesť k utorkovej tragédii. Vykoľajenie súpravy moskovského metra v čase rannej dopravnej špičky si v ruskej metropole vyžiadalo už najmenej 21 obetí a viac ako 150 zranených. Niektoré zdroje uvádzajú 22 obetí, ich počet môže pre početných zranených ešte stúpnuť.
Ruský federálny Vyšetrovací výbor uviedol, že zadržal hlavného technického kontrolóra trate a jeho asistenta za to, že poriadne nezmonitorovali prácu vykonanú na výhybkách v jednom z podzemných tunelov. „Práca bola vykonaná neporiadne,“ uviedol výbor v stanovisku. Dôsledkom bolo podľa neho vykoľajenie vlaku a smrť niektorých pasažierov. Nehoda je najhoršou v preplnenom moskovskom metre za posledné roky a podčiarkuje obavy o bezpečnosť ruskej dopravy. Nie sú žiadne náznaky, že by príčinou incidentu bol útok. Na stredu v Moskve vyhlásili deň smútku.
Vlak metra sa vykoľajil medzi stanicami Slovanský bulvár a Park víťazstva. Park víťazstva je najhlbšia stanica moskovského metra, ktorá sa nachádza v hĺbke 84 metrov, čo sťažovalo zdravotníkom záchranné práce. V moskovskom metre často dochádza k nehodám, máloktoré sa však končia smrťou cestujúcich. Linku metra museli dočasne uzavrieť a dopravu zabezpečili autobusy. Prezident Vladimir Putin, ktorý je v súčasnosti na návšteve Brazílie, nariadil vyšetrenie tragédie ako trestného činu.
Moskovské metro patrí medzi najstaršie na svete a denne prepraví asi deväť miliónov cestujúcich.
Pakistanská armáda zabila v stredu asi 35 islamských militantov v rámci ofenzívy proti militantnému hnutiu Taliban. Nálety sa uskutočnili v údolí Šawál na pakistanskej strane hranice s Afganistanom. Medzi obeťami sú podľa vyhlásenia armády aj zahraniční bojovníci vrátane Uzbekov a Čečenov.
„Títo teroristi utiekli z miest Mir Alí a Miranšáh a ukrývali sa v lesoch údolia Šawál,“ uviedla armáda. Ďalších 20 ľudí prišlo o život pár hodín predtým v tej istej oblasti pri útoku amerických bezpilotných lietadiel.
Ozbrojenci z Talibanu a al-Kájdy, ktorí bojujú proti vládam v Pakistane aj Afganistane, sa roky ukrývajú v odľahlých horských oblastiach na hraniciach medzi oboma krajinami. Pakistan a Afganistan však len zriedkakedy koordinujú zásahy proti militantom.