Putin chystá reformy v armáde, aby mohli Rusi viesť vojnu s pobaltskými štátmi a NATO, tvrdí analytik

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, Michail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Navrhovaná reforma Leningradského vojenského okruhu môže naznačovať, že Rusko sa pripravuje na možné konflikty s pobaltskými štátmi a Organizáciou Severoatlantickej zmluvy (NATO). Referuje o tom web news.sky.com s odvolaním sa na ruského vojenského analytika Jurija Fiodorova.

Leningradský vojenský okruh

Ruský federálny portál s navrhovanými právnymi aktmi cez víkend zverejnil prezidentský dekrét, ktorý bude znamenať reformu Leningradského vojenského okruhu v rámci prebiehajúcich rozsiahlych vojenských reforiem.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Na základe tohto kroku by sa sily severnej flotily presunuli pod novo zreformovaný okruh. Podľa spomenutého analytika obnovenie Leningradského vojenského okruhu sa sústredí na dva ciele – pobaltské štáty a Fínsko.

Príprava na budúcu vojnu

Fiodorov podotkol, že reforma bola navrhnutá na obdobie po vojne na Ukrajine, keďže teraz sú všetky sily z Leningradského vojenského okruhu sústredené pre boj na Ukrajine. Fiodorov vraví, že keď sa vojna na Ukrajine skončí, všetky krajiny zapojené do konfliktu budú čeliť otázke prípravy na budúcu vojnu.

NATO, USA a Európa rozmiestnia podľa neho veľké odstrašujúce sily na ruských hraniciach a Ukrajina sa bude snažiť pripojiť k NATO alebo získať dostatok zbraní.

„Rusko bude čeliť ešte náročnejšej úlohe, pretože armáda je rozbitá, moderné zbrane sa vyčerpávajú, vojna odhalila veľa slabých miest v armáde. Budú sa usilovať o obnovu ozbrojených síl schopných viesť vojnu v Európe a s Ukrajinou a NATO na západnom poli,“ skonštatoval Fiodorov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy