Moldavsko ostro skritizovalo vyjadrenia Ruska o kontrole južnej Ukrajiny, vedú k zvýšeniu napätia

Vojaci, ukrajina
Foto: ilustračné, Getty images

Moldavská vláda ostro skritizovala vyjadrenia ruského vojenského veliteľa Rustama Minnekajeva, ktorý naznačil, že ruské sily sa usilujú získať kontrolu nad východnou aj južnou Ukrajinou. Jeho vyjadrenia sú podľa Kišiňova „nie len neprijateľné, ale aj neopodstatnené“ a vedú k zvýšenému napätiu a nedôvere v spoločnosti.

Minnekajev na výročnom stretnutí Zväzu závodov obranného priemyslu Sverdlovskej oblasti v piatok povedal, že širšia kontrola nad Ukrajinou by otvorila cestu k Moldavsku, kde Rusko podporuje odštiepenecký región Podnestersko, pripomína agentúra AP.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Podnestersko sa odtrhlo od Moldavska počas krátkej občianskej vojny v 90. rokoch minulého storočia a väčšina krajín ho neuznáva. Od občianskej vojny je tam nasadených odhadom 1 500 ruských vojakov.

Od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu rastú obavy, že by Moldavsko, ktoré nie je členom NATO ani Európskej únie (EÚ), mohlo byť ďalšie na rade. Vojna primala moldavských predstaviteľov urýchliť úsilie krajiny o členstvo v EÚ, o čo požiadali minulý mesiac. Tento proces však bude pravdepodobne trvať mnoho rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Európska úniaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy