Modelka Tatjana Patitz sa zúčastní na Noci nádejí

Patiz
Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Po prvý raz sa na Slovensku uskutoční charitatívny galavečer s názvom Noc nádejí 2010. Projekt s podtitulom Pomôžme deťom Slovenska v spolupráci so Slovenskou televíziou pripravila Nadácia Kvapka nádeje. Cieľom je vyzbieranie financií na rekonštrukciu transfúznej jednotky Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave na Kramároch. Na obnovenie je potrebné vyzbierať aspoň 1 659 700 eur. Benefičná akcia sa uskutoční dnes o 20:00 v Divadle P. O. Hviezdoslava. Okrem iných podujatie svojím vystúpením podporia umelci ako Hana Zagorová, Miroslav Žbirka, Michal David, Lucie Vondráčková, skupina No Name a mnohí ďalší. Projekt exkluzívne podporí aj nemecká topmodelka Tatjana Patitz, ktorá pri tejto príležitosti po prvý raz pricestovala na Slovensko.

Programom bude sprevádzať práve zakladateľka Nadácia Kvapka nádeje Vendula Auš Svobodová spoločne so slovenskou moderátorkou Adrianou Kmotríkovou. Obe spojila životná tragédia. Práve smrť dcéry, ktorá zomrela na rakovinu, bola pre Svobodovú impulzom na vytvorenie nadácie. „Mojej dcére v roku 1998 diagnostikovali akútnu leukémiu, dva razy absolvovala chemoterapiu. Tento projekt je pre mňa na jednej strane veľmi ťažký, zároveň je to však terapia,“ povedala. „Obávam sa len, že sa na mňa budú pozerať ako na Češku, ktorá prišla na Slovensko niekomu hovoriť, čo má robiť. Prišla som sem v prvom rade ako matka, ktorá prišla o dieťa,“ dodala Češka, ktorá o rozšírení projektu na Slovensko premýšľala už pred štyrmi rokmi. V realizácii jej však zabránila rodinná tragédia, keď sa jej manžel, populárny český skladateľ Karel Svoboda, v roku 2007 zastrelil.

Projektu sa v susednej Českej republike úspešne darí už desiaty rok. Má tri základné piliere. „My nakupujeme prístroje priamo cez fond, to znamená, že peniaze nedávame nemocniciam. Ďalej podporujeme psychosociálnu starostlivosť, čo zahŕňa ozdravné pobyty pre deti a tiež terapie. Podporujeme tiež banku pupočníkovej krvi, ktorú máte aj vy tu na Slovensku. Sponzorujeme ju z viac ako päťdesiatich percent, takže bez našej pomoci by nemohla existovať,“ vysvetlila Svobodová. Napriek tomu, že zbierka Noc nádejí sa na Slovensku uskutoční po prvý raz, jej koordinátorka verí, že bude mať úspech. Som zvedavá, ako to celé dopadne, je tu však rovnaká situácia, ako bola v Čechách. Slováci sa mi zdajú aj vrelejší ako Česi,“ dodala.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hana ZagorováKarel SvobodaLucie VondráčkováMichal DavidMiroslav Žbirka
Firmy a inštitúcie Nadácia Kvapka nádeje